Trofeul Muscoi

Trofeul Muscoi

Postby RED » Mon Dec 21, 2009 5:36 pm

Trofeul Muscoi - 2 concursuri pe an, cand da D-zeu !
Competitie rezervata celor cu tremurat de tac pe lovituri, acelora caruia podiumul oricarui alt concurs de biliard din
tara este la fel de departe precum Uranus de Terra, acelora care au vazut medalii doar la televizor si poate si-au
dorit si ei macar una.....deci un concurs al amatorilor, al jucatorilor de weekend, pentru care intalnirea cu prietenii
la o bila insemna mult mai mult decat scorul de la masa.

Asta insemna Muscoi...prietenie la masa si in afara ei, placerea de ati incrucisa tacul cu persoane cunoscute si
cu care te-ai razboit in idei de-a lungul unor luni bune pe diferite forumuri si nu numai.
Astfel....s-a consumat si editia 4 a Muscoiului sambata 19.12.2009 in clubul Kings din capitala.
Zapada si vremea potrivnica a facut ca sa nu poata ajunge in Bucuresti si cativa dintre mai vechii nostrii prieteni
din diverse alte orase...pacat spunem noi toti.
Totusi 16 detinatori de tacuri cu figuri somnoroase au fost impartiti in 4 grupe (Taune, Tete, Streche si Goanga) in
urma tragerii la sorti din vestita cupa ce-i revine invingatorului - dar care se obliga s-o returneze la urmatoarea
editie. Primii 2 din fiecare grupa calificati intr-o piramida dubla spre a desemna la final Muscoiul Suprem al Editiei.
Desigur....tragerea la sorti a fost vadit masluita, fapt observat de toti dar trecut cu vederea din prea mult bun simt
al fiecarui participant.
Si a inceput macelul....si dai si lupta nu numai cu adversarul dar si cu propriile-ti bile, tacuri, degete, etc.
Tragea sala din toate partile iar creta cel mai mult. Zburau bilele albe din spargere de ziceai ca e reconstituirea
atacului de la Vidin. Probabil peretii vor fi in curand renovati...dar nu conteaza.
Zambete, zgomot de sticle de bere ciocnindu-se de parca se trageau clopotele de Paste, blesteme care mai de
care mai up-gradate, toate acestea au avut ca final in fiecare grupa sa avem 2 care ramaneau in concurs si 2
eliminati.
Plansete si bocete cam timp de 15 minute, a trebuit ca barmanita sa mai comande un stoc de batiste. Si cum cu
omul suparat sa nu te pui....imi vine o delegatie mie (pana mea..eu si cu Marse ne ocupasem cu organizarea) si sub
amenintarea ca nu o sa mai trag aer curat pe nas, m-au fortat sa le aprob o continuare a competitiei insa numai
pentru cei eliminati...sa se aleaga gaina turneului. Deee....orgoliul mare, beuturica - beuturica, eu mic..ei multi, am
aprobat si uralele de bucurie au fost auzite cred ca pana la Cotroceni, de unde si iesise Basescu in zapada afara
doar in furoul lui Udrea crezand ca e un miting spontan al iubitorilor lui Boc pentru ca a fost reales Prim Ministru.
Sa revenim la oile noastre...si piramida de 8 isi gaseste forma printr-o noua extragere cu biletele.
Incep sa cada capetele....jocurile devin mai aspre, barmanita a facut poteca cu berile in mana pana la adrisant,
galagia bahica e tot mai prezenta, si rand pe rand cadem noi veteranii Muscoiului ca spicele iar in finala ajung 2
noi veniti si cei mai in forma dintre noi - o spunem toti.
Jocul a fost strans, cap-la-cap pana la 3-3 iar pe urma..cine a gresit mai mult a fost sanctionat.
Alex este pana la editia urmatoare Muscoiul nostru campion, cinste lui.
Inca o bucurie pe langa faptul ca este proaspat tatic iar fetita Ana-Maria s-a nascut exact de ziua tatalui ei pe
15.dec. Felicitari....
.....................................
S-a mai scurs astfel inca o editie in care castigatorii sunt defapt toti care au paricipat. Aici se pune suflet
si o mare importanta pe prietenie. Aici reusitele adversarului se aplauda, aici oponentul iti poate da sfaturi
in timpul jocului, iar fair-play-ul este omniprezent.
Pentru toti aceia care au venit sambata..si mai ales pentru toti care au fost cu gandul la noi neputand participa din
diverse motive...toate bine argumentate le multumesc si ii astept la editia urmatoare.
Sub sloganul sub care s-a concurat : " La Muscoi 4 - Dreptatea se Face cu Tacu`" inchei si eu nu inainte de ai
multumi lui Madfox pentru prezenta lui la finele concursului si pentru momentele haioase derulate pe parcursul
serii.
Am zis!
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Trofeul Muscoi

Postby madfox » Mon Dec 21, 2009 9:51 pm

Cum le zici tu Red........... Noroc cu apa aia sfintita ca ai putut sa vezi lumea mai roz :lol: :lol: :lol: Mi-am dat seama la timp si am trecut pe hamey :D Distractia a fost pe cinste mai ales la dublu .... Propun ca meciul challange care nu a mai avut loc sa se dispute pana data viitoare a Muscoiului.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Trofeul Muscoi

Postby arnydm » Mon Dec 21, 2009 11:37 pm

Muscoiul asta ajuns la editia 4 l-am ratat... chiar daca v-am privat de ocuparea locului meu obisnuit 16 din 16, 8 din 8 sau 12 din 12 regret neparticiparea si absenta mea... frumos review frate Red! :)) Mi-ai descretit fruntea pe ziua de azi... :lol: :lol: :lol:
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Trofeul Muscoi

Postby Val » Thu Dec 24, 2009 8:34 pm

@Red: Credeai ca scapi de un reply in perioada asta, dar chiar si din Laponia te citesc.
Foarte frumos scris.
A fost o distractie pe cinste. Am avut noroc cu ninsoarea ca nu am mai putut pleca din Bucuresti si am venit la Muscoi ...si a fost de bun augur.

Nota 10 pentru origanizare si pentru buna dispozitie. Cat despre apa aia de gura :twisted: , te facea sa vezi bilele ca pe cuburi si-ti trebuia un kil de bere s-o stingi.

Noroc ca pana la mine se ocupasera altii mai abitir de ea si am ajuns biped acasa, desi am avut o strada rasturnata rau pana am ajuns.

Abia astept sa ma intorc si sa organizam o noua tura de "discutii".
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Pt. Val si ceilalti muscoi

Postby RED » Fri Dec 25, 2009 12:11 am

Pe toti Zeii din Olimp....te-am primit cu atata bucurie (cand nu ma asteptam sa apari) iar tu - precum Brutus, ai infipt taisul tacului in palinca....pardon....in trupul meu (bantuit de Bachus) in drumul catre cararile glorioase pe care numai Muscoiul Suprem le poate atinge.
.....................................................................................................................................................................................................................
Imagineaza-ti ca odata ajuns acasa (naiba stiu cum) lovit de caldura apartamentului - pe persoana fizica care este - o zaresc prin ceata pe fiica mea care ma intreaba :
- Ce loc ai luat tati?
Loc la ce? Gandesc eu, la masa cu ceilalti comeseni (pardon concurenti).
Buza de jos isi aminteste de o pozitie invatata la dentist cand era anesteziata si tocmai acum se nimereste sa mi-o arate. Vorbele imi curg lin precum zborul unui pescarus in putul liftului. Noroc cu sotia care i-a tradus - ce fericire pe mine ca intelege atatea cuvinte spuse doar pe jumatate si alea cu litere inversate.
Drumul catre pat este unul eliberator..iar orele care au urmat au fost identice cu cele ale unui antrenament pentru astronauti la centrifuga.
Noapte trece greu - dar trece, iar ziua urmatoare mi-am tot citit horoscopul in zeama de muratura ca sa vad unde am gresit.
Dupa 5 zile inca nu am filmul complet recuperat al Muscoiului 4, observ ca lumea a fost bucuroasa de eveniment iar pana la urma totul a iesit frumos.
Imi pare rau ca spre deosebire ce celelalte editii nu am mai putut filma competitia macar la fazele superioare.
Ii multumesc in mod expres lui Sheno pentru buna-dispozitie, pentru ajutorul acordat (atat mie cat si Prea-Inecatului Marse de Timis) si pentru vorbele frumoase spuse pe alt forum referitor la cele petrecute.
Bucuros sunt de noii participanti - George, Mircea, Lucian, Adi-S, Adi-L, Alex ; fericit din cauza acelora care au venit din "strainatate"- Mage, Cristi ; multumit de cei din Bucuresti care nu m-au dezamagit cu prezenta - Marse, Cartof, Hustler, Sheno, Val, Colanusus, Coci ; dar si acelora care nu au putut ajunge Dorian, Vio, Flo, Pustiu, Mihaita, Corina, Rocket, Radoo, Sandi...a...si era sa il uit pe Pastaie.
Data viitoare va rup fasurile la toti - sa stiti.
Am zis!
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Trofeul Muscoi - Editia 4

Postby RED » Fri Dec 25, 2009 12:10 pm

Va sunt dator cu prezentarea grupelor, piramidei duble, afisului si trofeului cu medaliile editiei Muscoi 4 precum si a pozei de grup.
Muscoi 4 s-a dus.....sa ne gandim la Muscoi 5 (in primavara, Martie - Aprilie, in timpul sarbatorilor caci atunci are lumea mai mult timp liber)
Am zis!
Attachments
Grupul Muscoi 4.JPG
Grupul Muscoi 4.JPG (69.22 KiB) Viewed 11886 times
Muscoi 4 - Grupe.jpg
Muscoi 4 - Grupe.jpg (81.37 KiB) Viewed 11886 times
Muscoi 4 - Piramida dubla.jpg
Muscoi 4 - Piramida dubla.jpg (70.97 KiB) Viewed 11886 times
Muscoi 4 - Diploma.jpg
Muscoi 4 - Diploma.jpg (294.24 KiB) Viewed 11886 times
Cupa si medaliile.jpg
Cupa si medaliile.jpg (85.29 KiB) Viewed 11886 times
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Trofeul Muscoi

Postby Val » Sat Dec 26, 2009 4:00 pm

Eu acum am observat ca am fost singurul care sa calificat din grupe cu frame-averaj negativ. Halal performanta :oops: .
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Trofeul Muscoi

Postby Cristi » Sun Dec 27, 2009 9:57 pm

Eu am observat ca mi-au fost "furate" vreo 3 frame-uri :D Am castigat meciul cu Hustler din grupe cu 5-0 nu cu 5-3...Si scorul din piramida nu a fsot trecut vad...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Trofeul Muscoi

Postby RED » Sun Dec 27, 2009 10:46 pm

Cristi..asa era trecut in foaia grupei noastre. Daca altul a fost scorul vostru....sa-mi confirme Hustler si modific. Fara intentie deci.
Cat despre scorurile din piramida dubla....nu am trecut nici un rezultat...nefiind important - cred eu.
Am zis!
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Trofeul Muscoi

Postby Cristi » Sun Dec 27, 2009 11:03 pm

Frate RED eu cu mana mea am scris 5-0 pe una din foi( daca au fost mai multe nu stiu) :D Oricum nu-i bai...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati


Return to MUSCOI

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests