Recomandare masa

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Recomandare masa

Postby Dali » Mon May 14, 2012 10:04 pm

Salutari,

Sunt un pasionat al biliardului si nou aici. Sper sa nu fi postat aiurea. Am jucat foarte mult in liceu si facultate (intre 2 si 12 ore/zi) iar apoi am luat o lunga pauza jucand doar ocazional (munca, familie, etc.).
Acum sunt la un nivel hobby - intermediar/avansat dar am in sfarsit o camera dedicata pentru o masa pe care as vrea sa o cumpar in curand. Vreau ca in perioada urmatoare sa revin la bunele obiceiuri si sa incep sa ma antrenez din nou, eventual chiar sa particip la competitii la un moment dat (cand/daca va fi cazul). In acest context, as vrea recomandarile voastre in special in alegerea unei mese care sa imi permita evolutia de la nivelul actual.

Spatiul disponibil este de 4m x 6.2m. Spatiul este parte dintr-o camera mai mare (mansarda), dar spatiul specificat este dat de 2 stalpi care s-ar afla in laterala mesei (intre cei doi stalpi sunt 4m). Neluand in calcul cei doi stalpi nu ar fi limitari nici in layerale.
Teoretic ar incapea si o masa de 9ft mai putin atunci cand se da la mijloc cand probabil ar trebui folosit un tac mai scurt (107-120).

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
- Ce marca de masa recomandati? M-am uitat la brunswick si am citit pe aici despre Dynamic.
- Ce model? M-am uitat la Brunswick dar sunt zeci de modele .. sunt diferente intre modele sau doar aspectul exterior difera?
- Ce dimensiune 8 sau 9ft? In conditiile in care ma gandesc serios sa particip la competitii la un moment dat?
- Ce postav pentru inceput?
- Ce lumini?
- Cara ar fi un buget corect pentru o masa complet echipata (inclusiv montaj profesionist)?
- Recomandari de magazine cu produse de calitate, care isi cunosc produsele?
- Alte sfaturi?

Va multumesc mult.
Dali
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Mon May 14, 2012 9:48 pm

Re: Recomandare masa

Postby AlexandruM » Tue May 15, 2012 6:56 am

Tu in ce suma ai vrea sa te incadrezi? Optezi doar pentru mese noi sau iei in calcul si s/h?
Am vazut anunturi in jur de 1500 euro cu masa s/h complet echipata. Pentru antrenament categoric este nevoie de o masa de 9 ft.
Eu as opta pentru o masa s/h Brunswick initial si apoi un Dynamic, modelul in funtie de ce gasesti pe piata. Preferabil vreun model cu contor pe manta si fara sistem de colectare a bilelor, sistemul face mult zgomot si poate crea probleme la unele lovituri (arunca bilele inapoi). Principalul masa sa nu aiba placa crapata si sa aiba cauciucul de pe mante viu.
Postavul evident Simonis rapid sau semirapid, bilele Aramith.
Lampile fie vor veni cu masa, fie cumperi tu unele, nu neaparat specializate pentru biliard, in functie de spatiu si posibilitatea de montare.

Pentru un joc confortabil ai nevoie de un spatiu de 6,10 X 4,75 m, pentru o masa de 9 ft, un tac mai scurt ar fi OK (eventual tacul de jump), oricum daca optezi pentru masa de 8 ft tot distanta de 4m e putin, asa ca alege dimensiunea standard.

Alte sfaturi ar fi odata cu masa sa cumperi si niste scule pentru intretinerea postavului, solutii de curatare a bilelor, rack pentru tacurile de sala etc.
PS Ai grija sa nu amplasezi in jurul mesei obiecte care ar putea suferi de la bilele sarite de pe masa, eu spre exemplu am ciobit cateva placi de gresie din cauza asta, ca sa nu mai zic de o polita de sticla :D.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare masa

Postby Cristi » Tue May 15, 2012 9:37 am

Eu pot sa iti dau amanunte despre masa mea: un Dynamic Competition 9’ pe care din pacate ajung destul de rar sa joc, dat fiind faptul ca este intr-o casa de vacanta. Pt o masa de 9’ ai avea nevoie de un spatiu minim de aprox 6x4.5m ca sa poti juca toate loviturile fara sa fii incomodat.
Legat de masa: eu unul am luat in calcul si varianta dynamic II, insa datorita faptului ca nu reusesc sa joc atat de des pe ea, am considerat ca nu merita un pret aproape dublu pt o astfel de masa. Oricum mantele sunt aceleasi la ambele modele: DBO Speedball Professional. Diferente sunt la calitatea finisajelor si la nr de puncte de echilibrare a placilor de ardezie. Am pus pe ea un postav Simonis 860 green (insa este super si un blue competition)…Postavul acesta dupa parerea mea este un must have. Am jucat pe mese dynamic competition cu postav standard sau cu alt tip de postav si pot spune ca este o diferenta enorma. Nici la bile nu trebuie facut nici un compromis. Eu am mers pe aramith pro cup TV si sunt multumit…Ar mai fi aramith tournament sau brunswich, insa astea din urma sunt mai grele si nu sunt pe gustul meu.
Daca tot iti iei masa, ia de 9’ pt ca altfel vei fi nevoit sa te obisnuiesti cu o masa mai mare in cluburi si iti va fi un pic mai dificil.
Lampi: iti ajunge o lampa cu 3 becuri daca este amplasata corespunzator si ai si o lumina ambientala ok…Sau poti opta pt una cu 4.
Un buget pt o masa echipata complet+montaj variaza destul de mult…Pt detalii despre pret, iti pot spune pe PM cat m-a ajuns pe mine (ca sa nu fac reclama sau sa dau preturi, mai ales ca a fost vorba si de un discount)

Mesele Brunswich au buzunarele mai permisive(au buzunarele mai mari si deschiderea lor difera putin), insa sunt destul de scumpe. Alte mese bune ar fi: Clash (competion), SAM, diamond...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Recomandare masa

Postby Utu » Tue May 15, 2012 3:11 pm

latura de 4m o sa-ti creeze ceva probleme - ma refer la situatia in care optezi ptr. o masa de 9ft - intrucat o sa ai nevoie de un tac de cel mult 130cm (51inch) dar il poti gasi. Nu inteleg de unde 6.10m necesari ptr. un joc confortabil de vreme ce 254cm (lungimea mesei de 9ft) + 2x150cm (lungimea tacului) + 2x15cm (distanta balans) imi dau mie 584cm iar 15cm ptr. balansul loviturii sunt mai mult decat confortabili fiind vorba de lovituri unde alba e lipita de manta - oricum asta e cea mai mica problema, pe lungime dispui de mai mult decat suficient. Ai sa te obisnuiesti si cu tacul scurt, desi e mai greu sa gasesti unul bun la dimensiunea asta la noi tara (eu am in continuare o "jucarie" cu pastila infiletata si ferula din plastic de ratzushca de baie). Poti sa iei in considerare si o masa de 8ft (au sa te incurce, dar mai putin, cei 4m latime) cu buzunare sub 4.625inch (preferabil cat mai aproape de 4.00) si o sa ai o masa f. dificila - eu nu cred sa ai vreo dificultate in a-ti adapta jocul la o masa de 9ft ulterior, dimpotriva "inghesuiala" de pe o masa mai mica are sa te ajute sa-ti dezvolti un control bun pe bila alba; in state sunt o gramada de turnee/concursuri pe "bar table" (mese de 8ft si in unele cazuri chiar 7ft) si nu de putine ori am auzit comentatori de pool spunand ca daca te descurci pe alea cand o sa treci la 9ft devine mai lesne (marja de eroare la obtinerea unei pozitii pe bila alba e mai mica pe un spatiu de joc redus).

In ce priveste masa, ar trebui sa ai deja un buget pe care esti dispus sa il aloci, cum spuneai tu, astei pasiuni; daca da, ai putea sa ni-l spui si noua daca vrei sa te ajutam :P Eu, de pilda, am optat pentru o masa second hand si nu am nici un regret, poti sa gasesti una sa arate impecabil. Fie ca e Dynamic, Clash, Brunswick, Diamond si/sau Gabriels (ultimele doua le gasesti mai greu), in masura in care tehnic sunt in regula (palca de ardezie, cauciuc mante, structura frame) si nu prezinta zgarieturi/lovituri nu poti da gresh cu nici una din ele - particularitatile dintre modelele mentionate conduc la diferente de pret nicidecum la diferente majore de joc, cauzete in special de profilul mantei (K55 si/sau K66 aceasta din urma intalnita la diamond mai vechi si la gabriel) si taietura buzunarelor ...asta in conditiile unei echipari cu postav similare.

Intre accesorii cel mai important e postavul - o sa fi nevoit sa-l achizitionezi/montezi din nou chiar daca masa second hand dispune de unul si arata OK (cand il intinzi din nou dupa ce a stat o perioada pe masa se deterioreaza) ...si aici ai o gramada de obtiuni da' Simonis 860 e probabil cel mai bun; ai grija la culoare, Tournament Blue arata f. mishto dar e mult mai sensibil la pete, urme de creta si arsuri de bile (sunt mult mai vizibile decat pe Green/Blue Green). Un set de bile de top te duce undeva la 160euro si poti alege intre Super Aramith Tournament, Super Aramith PRO (si/sau CUP TV) ori Brunswick Centennial - toate sunt cam acolo si doar aspectul/designul difera considerabil (toate sunt facute de Saluc din Belgia) - din nou e o chestiune de buget caci poti gasi bile decente si la 30% din suma precizata, asta daca nu vin la pachet cu masa. La lampa e cel mai simplu ...iti place, o iei; mie nu mi-au placut f. multe si am cautat ceva diferit cu neoane si grilaj ce te fereste de lumina in ochi (o poti vedea aici http://alturl.com/czof9) care m-a costat destul de mult si am realizat apoi ca o puteam confectiona singur intr-o zi doua :( Eu am ales sa iau doar masa (fara bile, tacuri, lampa, triunghi etc.) in felul asta sa incerc sa reduc/negociez pretul cat de mult pot si accesoriile le iau mai apoi, cele care imi plac mie nu care vin la pachet.

...spor la cautare/achizite si daca consideri ca te pot ajuta cu (alte) sugestii nu ezita sa ma PM
User avatar
Utu
Pionier
 
Posts: 34
Joined: Mon Feb 06, 2012 11:56 am
Location: Sibiu

Re: Recomandare masa

Postby AlexandruM » Tue May 15, 2012 4:05 pm

Personal am inceput sa joc si sa-mi dezvolt jocul pe o masa de 7ft, din aia cu fise si sistem de colectare a bilelor, bila alba evident mai mica decat restul, dintre neajunsurile cele mai evidente erau ca bilele introduse aveau obiceiul sa sara din buzunar la o lovitura mai in forta, mantele erau cam dure, o iesire cu 3 mante era ceva de genul SF, foarte zgomotoasa.

Incearca sa fii sincer cu tine, daca ai de gand sa te antrenezi mult, ai nevoie de o masa 9ft, daca vei juca doar ocazional, in weekend, merge si o masa mai mica.

Personal in timp de aproape 2 ani cat am avut la dispozitie masa de biliard, nu prea am reusit sa-mi organizez un program de antrenament pe care sa-l respect :(

PS Acum regret timpul nepetrecut la masa.

Post PS poti sa incerci in cluburi sa te interesezi daca nu au de vanzare mese, poate asa reusesti sa obtii un pret mai bun.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare masa

Postby Dali » Tue May 15, 2012 5:46 pm

In primul rand va multumesc mult pentru raspunsuri.

Intai cateva clarificari:
- Legat de buget. Nu am un buget fix, eventual niste asteptari. In principal vreau sa clarific cerintele (masa, model, postav, bile, etc.) si apoi voi cere mai multe oferte de pret pentru aceiasi configuratie. Asteptarile sunt undeva in jur de 2500-3000 EUR (??) dar se bazeaza pe preturi gasite pe net.. nu stiu daca e mult sau putin. Nu stiu daca ce am gasit eu pe net contin montaj, postavul, bile, lumina, etc. Astfel ca voi cere oferte (dar incerc sa cer aceiasi oferta de la mai multi furnizori) si apoi ajustez bugetul/asteptarile in functie de ce obtin.
- Spatiul este intr-o mansarda iar cei doi stalpi sunt de sustinere (popi). Am avut mari discutii cu constructorii si inginerii pentru a-i pune la 4m (nu la 2.5 cat vroiau ei). Din fericire nu sunt foarte lati (aprox 30-40cm) si incomodeaza doar in cazul loviturilor perpendiculare pe manta lunga. In rest este suficient spatiu. Oricum pentru o masa in casa (visul meu) ma voi acomoda. Camera are in total aprox 9m x 6.2m dar spatiul pt masa este dat de cei doi stalpi.
- Nu sunt decis in privinta Nou Vs SH. Am vazut masa ta Utu inainte de a posta si arata impecabil. Presupunand ca as gasi ceva similar de ce nu, dar asta depinde si de bugetul pt o masa noua, in sensul ca daca imi voi putea permite o masa noua o voi lua noua. Nefiind foarte priceput / incepator e mai riscant (pentru mine) sa iau o masa SH (e mult mai usor sa iau teapa).

Din raspunsurile voastre am concluzionat urmatoarele:
- Voi lua clar o masa de 9. Asa cum a spus Alexandru si cu o masa de 8 e aceiasi problema.
- Mai e clar ca voi lua postav Simonis 860 green sau blue competition.
- Bile: Aramith Tournament/PRO/Cup TV
- Marca inteleg ca Dynamic, Brunswick (astea au fost mentionate de toti, restul inteleg ca sunt mai greu de gasit)

Nu imi e clar daca modelul de masa conteaza si in ce fel. Respectiv care din optiunile unei mese sunt importante si care nu.
Am retinut nr de puncte de reglaj, contor punctaj (util dar nu vital). Exista alti parametrii importanti la care sa fiu atent?
Spre exemplu pentru Brunswick aveti vreo recomandare de model?
Dali
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Mon May 14, 2012 9:48 pm

Re: Recomandare masa

Postby arnydm » Tue May 15, 2012 8:48 pm

Dali wrote:In primul rand va multumesc mult pentru raspunsuri.
Spre exemplu pentru Brunswick aveti vreo recomandare de model?


Centurion.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Recomandare masa

Postby Cristi » Wed May 16, 2012 7:27 am

Ai PM cu detaliile cerute.
Eu am jucat pe brunswick centurion si gold crown si sunt super, insa pretul mi se pare destul de mare comparativ cu un dynamic II sau III (care abia a aparut).
Contor pe masa...mai bine te lipsesti de el...Nu numai ca nu prea ajuta dar mai si incurca in cazul cand tii tacul pe manta...Daca ai nevoie de contorizare iti iei unul din ala electronic sau macar unul de carton/plastic ca la tenis de masa.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Recomandare masa

Postby AlexandruM » Wed May 16, 2012 8:38 am

Cristi, pentru straight pool, contorul pe masa e un lucru care te ajuta mult la tinerea scorului , dar evident este o chestie complementara sau chiar inutila, daca nu ai de gand sa joci 14.1.

Daca e vorba de mese noi atunci as opta pentru un Dynamic II sau III, daca ar fi vorba de sh as cauta initial un Brunswick, sau Dynamic Prostar.

Am jucat recent pe o masa Dynamic noua, cu parere de rau nu am retinut numele modelului (nu era nici Dynamic nici Prostar), nu mi-a placut de loc modul in care juca acea masa, asa ca nu intotdeauna o masa noua este neaparat mai buna decat una veche.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare masa

Postby Cristi » Wed May 16, 2012 9:38 am

Alexandru ai jucat pe o masa cu contor pe ea? Pe mine unul ma incurca faptul ca in acea portiune nu poti tine tacul lipit de manta si trebuie sa ai o priza pe manta, care nu este intotdeauna confortabila. Exista si alte moduri mai elegante de a contorizariza un joc (fie de Straight pool fie alt tip)...Si in plus cate mese cu contor ai vazut in competitii?
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests