Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby amabilu » Wed Jan 21, 2015 5:53 pm

Dufferin Cue Deep Oxblood D231 http://www.ozonebilliards.com/dufferin- ... -d231.html este denumirea comerciala a unui tac dufferin de clasa ieftina,tac insa care eu zic ca isi face treaba pentru banii cheltuiti pe el.

In primul rand sa spun ca Dufferin ul de azi nu este produsul legendarei firme canadiane despre care se fabula ca ar fi avut propria plantatie de artari.Brandul a fost vandut chinezilor,productia se afla in China.

Designul e ok,este finisat foarte bine,imbinarea dintre butt si shaft e corecta.Tinandu l in mana pot spune ca review urile care afirma ca arata ca un tac mai scump sunt reale,in plaja lui de pret nu cred ca poti gasi usor un tac la fel de bine finisat.Pentru cine este fan plain jane chiar e un design reusit si culoarea e frumoasa.
Shaftul e la fel de reusit ca butt ul,lemnul e alb,curat si frumos.Aluneca foarte bine.

Wrapul e pus si arata perfect pe butt cu precizarea ca este nylon si nu ata.Matasos la atingere,o senzatie placuta,nu este aderent deloc pe mana uscata,mi am udat un pic palma sa vad cum ar fi in conditii de transpiratie si parca a devenit si mai prietenos ca feeling,chiar si mult mai aderent.Pana la vara insa nu voi sti sa descriu comportamentul lui cu exactitate.As tinde sa compar acest wrap de nylon cu pielea,uscat si la rece e alunecos,umed e aderent,nu la fel de lipicios ca pielea,totusi.

In ce priveste felul cum joaca aici este o mica chestiune.E rigid la limita de sus ,nu vibreaza aproape deloc.Nu vibreaza nici cand ii dai bobarnace asa ca feelingul acestui tac poate fi considerat foarte redus.E rigid,punct.Mie nu mi s a parut ca ar avea totusi o lovitura aiurea dar aici e si chestie de gust.Am dat cu tacuri care mi s au parut cu mult mai seci,asta nu are lovitura seaca ci rigida.Amprenta unei lovituri probabil ca e data si de alti factori in afara de rigiditatea tacului plus ca oricum impresiile sunt individuale si subiective.Mister Red ,spre exemplu, l a laudat si a pus absenta vibratiilor pe o calitate ridicata a lemnului dar tinand cont ca dumnealui e proprietar de Predator lipsa vibratiilor poate e considerata plus.

Punctul de balans e la 40 inch masurat de la varf.

Puncte slabe:feeling redus si eventual wrapul de nylon pentru cine e obisnuit cu atingerea de ata.De asemenea pastila trebuie schimbata,multi s au plans de calitatea acestor pastile de pe tacul Dufferin spunand ca aceasta nu au nicio legatura cu adevarata pastila Elkmaster.Nu stiu explicatia.

Puncte tari:pro taperul de 15 inch,designul/finisajul si pretul .Rezulta un tac ultracorect cu care iti poti face treaba onorabil.
Dupa mine e cam acelasi lucru cu McDermot Lucky.

In concluzie eu zic ca un tac exceptional pentru cine nu e dispus sa cheltuiasca bani,un tac cu care iti poti face treaba foarte bine.Tind sa cred ca o pastila inspirata il poate indulci si il poate transforma intr un tac un piculet si mai interesant.Am mai povestit odata transformarea unui Lucky dintr un tac banal intr un tac minunat ca feeling pentru mine ,asta odata cu montarea unei la fel de banale pastile Samson.Cred totusi ca ar trebui lovite cateva bile inainte de achizitie cu el deoarece rigiditatea lui poate sa nu fie pe placul oricui.
Eu il recomand ,dupa mine este poate singurul tac ieftin care isi merita intr adevar banii fara pareri de rau.

Pretul in magazinul din bucuresti este de 161 lei.
Last edited by amabilu on Sat Feb 28, 2015 7:42 am, edited 6 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby AlexandruM » Wed Jan 21, 2015 9:42 pm

Frumos reviewul, niste poze daca ar mai fi, ar fi perfect.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby amabilu » Thu Jan 22, 2015 12:55 am

Da,tacul asta chiar am crezut ca merita un review,eu sunt mai mult decat incantat de el.Poze ti oi trimite pe mail ca nu vreau sa i se urce celebritatea la cap :)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby Dowasoki » Sat Aug 15, 2015 5:43 am

Mesaj sters.
Dowasoki
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Sat Aug 15, 2015 5:42 am

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby Doigenunchi » Thu Oct 22, 2015 11:23 am

Salut ! Mersi fain pentru review ! :) Citind asta si mai dand un mic search pe goagăle sa mai vad informatii si din alte 2-3 surse am ajuns la concluzia ca poate asta e ceea ce caut. Joc mai mult de placere, dar cautand sa ma imbunatatesc. Bugetul nu era prea mare, si mai era factorul ca aici in Resita localurile cu mese de biliard au mesele cam... proaste. Un tac bun in marja de 500-800 RON pur si simplu nu-si avea sensul devreme ce nu putea fi folosit la potentialul sau. Planuiesc sa comand unul ca acesta de pe tatbiliard in viitorul apropiat impreuna cu o pastila noua Kamui. Marea problema in treaba asta e faptul ca habar n-am sa schimb o pastila si nu-mi vine sa-mi bag eu nasul ca cel mai probabil imi prind urechile. De asemenea nu cunosc pe nimeni care ar putea face asta pentru mine. Aveti idee daca baietii de la tatbiliard pot face asta pentru mine ? Desigur, treaba va fi contra cost, nu ma deranjeaza. Apropo, recomandati Kamui Black sau Kamui Original ?
Doigenunchi
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Thu Oct 22, 2015 11:11 am

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby amabilu » Thu Oct 22, 2015 9:09 pm

Vezi ca tacul are o lovitura stiff,sper sa nu te deranjeze aspectul.Nu i vorba,sunt tacuri scumpe cu lovitura identica,e chestie de gust.

Cel mai bine suni si inttebi dar nu e scumpa pastila?Poti pune una mai ieftina,tot de la Tat da vinci de ex sau Aramith,vorbesc din ce au la Tat sau ia una de la AlexandruM,el ar la vanzare.

Daca nu ai doua maini stangi te descurci sunt tutoriale pe youtube,eu m am descurcat desi nu am talente in sensul asta.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby Viking » Fri Oct 23, 2015 12:37 pm

Da, da. Mai bine ia de la Alexandru sau Madfox. Cumparatul pastilelor de pe net (sa nu dau nume) este complicat. Plus ca risti sa patesti ca mine: Kamuiul black mediu era scorţos si tare, pt. unul brown (comandat) am asteptat la infinit si am renuntat (mi-am luat din Germania cand am luat tacul), Aramith nu era decat hard, iar cu DaVinci m-am fript (zici ca-s carton presat).
Biznis tipic romanesc. Lucram fara stoc, din aproape in aproape, pe comanda (care vine in 2 luni).
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby amabilu » Fri Oct 23, 2015 3:48 pm

Ai uitat sa zici de preturile mari.Tacul meu cand l am luat de la ei era de vreo doua luni mai ieftin cu 91 de dolari in magazinele online dar ei cu nici un chip nu au vrut sa lase la pret desi sunt dealeri Poison.Si mai au un banner pe site ca la un poison comandat dau un tac de jump Poison VX3,vrajeala!

Zici ca davinci e proasta...E bine de stiut.Ma tenta odata sa o incerc cand nu aveam de unde lua pastile,deci nu i varianta.Da aramith ul mediu cum e?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby Viking » Fri Oct 23, 2015 4:53 pm

Aramithul mediu face toti aia 35 de lei. E rezistenta si tine bine creta. Si acuma o am pe primul meu shaft dela Oxyear :) Merita sa-i fac poza. In fine shaftul a ajuns la altcineva care n-a prea jucat.

Da vinci ala era tare, uscata si s-a tasat de tinea creta foarte greu. Poate a fost doar un rebut...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Dufferin Cue Deep Oxblood D231

Postby Doigenunchi » Sat Oct 24, 2015 9:54 am

Apreciez sugestiile voastre :) Voi merge intr-un final pe un Aramith mediu in locul acelui Kamui. Voi da comanda luna viitoare de pe TAT cand iau banii si am sa fac si eu un scurt review odata ce joc cateva meciuri bune cu el. Nu's eu vreun cunoscator, dar pot macar spune daca sunt multumit de produs sau nu 8-)
Doigenunchi
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Thu Oct 22, 2015 11:11 am

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron