Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Ai ceva de spus, de comentat, critici constructive, idei despre acest forum ? Te rog posteaza parerea ta aici. Incercam sa oferim un mediu virtual cat mai confortabil pentru toti. Asa ca parerea ta conteaza !
Forum rules
Scopul acestui forum sunt discutiile despre biliard. Mesajele offtopic, injurioase, calomnioase samd pot fi sterse fara avertisment, iar userii banati. Nu avem ca scop principal "vanatoarea de useri indisciplinati" asa ca va rog sa ne comportam civilizat.

Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby Drake » Wed Apr 02, 2014 2:53 am

Salut,
Sunt nou pe forum dar am observat cateva probleme deranjante in aceasta seara, care pot fi rezolvate foarte usor si m-am decis sa informez staff-ul tehnic.
Prima problema codul phpBB pentru postari de videoclipuri direct pe forum este dezactivata, lucru care este in dezavantajul comunitatii deoarece este mult mai convenabil sa dai play la un videoclip youtube (tutoriale biliard, review tacuri etc) direct in forum decat sa urmezi un link care nu stii unde te redirectioneaza sau daca ai un calculator mai putin performant un tab nou inseamna mai multe resurse consumate si o experienta online si cu forumul mai putin placuta.

Cred ca se rezolva cu asta:
Cod gresit, cel bun se afla in urmatoarea postare

Problema numarul 2: linkurile cu imagini mai mari de 100/100px (dimensiune de avatar) nu pot fi postate, din nou faci un review la ceva, vinzi ceva, vrei sa arati ce ti-ai cumparat etc. , nu poti face asta direct pe forum si iar trebuie sa urmezi un link catre cine stie unde si poate catre ceva care nu te intereseaza, lucru care este foarte enervant. Un forum cu posturi care au imagini si video atrage mai multi useri si astfel comunitatea se poate mari. Se rezolva tot din ACP si parca exista un program sau cod care dadea resize automat la imaginile mult prea mari. Daca vrei ma pot interesa.

Problema numarul trei: cand accesezi un link in forum nu se deschide un tab(fereastra) nou in browser cum este normal ci redirectionarea inlocuieste adresa www. a forumului. Lucrul acesta este de asemenea extrem de enervant deoarece ori trebuie sa dai copy la link si manual sa deschizi un nou tab si apoi paste ori inainte si inapoi daca compari informatii sau vrei sa te intorci la forum, tot un du-te vino. Aici gasesti cum sa schimbi asta, e putin mai complicat: https://www.phpbb.com/kb/article/links-opening-new-windows/

Multumesc anticipat si consider ca aceste schimbari sunt in beneficiul intregii comunitati. :D
Last edited by Drake on Fri Apr 04, 2014 7:38 pm, edited 1 time in total.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby madfox » Wed Apr 02, 2014 11:22 am

Salut, multumesc de sugestii. Am sa il incerc pe numarul unu si e o idee foarte buna, la numarul 2 restrictia a venit din nevoia de spatiu pe server, si acum toti au photobucket sau ceva de gen. Am sa verific inca o data chestia asta. la 3 deocamdata click-dreapta si newtab. daca se poate rezolva, o rezolvam.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby madfox » Wed Apr 02, 2014 12:31 pm

Am pus dar nu merge. Apare ecran gol. Se pune linkul , selctezi tot si apoi apesi butonul youtube ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby Drake » Wed Apr 02, 2014 2:41 pm

Imaginile postate cu codul acesta ([img]>linkul-catre-photobucket-etc<[/img]) nu sunt gazduite pe forumul tau deci nu pot ocupa spatiu, este la fel ca youtube doar un embed, nu sunt incarcate (upload) la propriu pe forum. (de exemplu daca photobucket sau situl unde este gazduita imaginea este offline atunci aceasta imagine nu o sa mai apara nici aici in forum).

Nou: ACP: General- Board configuration - Attachment settings - Image category settings
Daca poza din link are o dimensiune peste cea setata este automat transformata in thumbnail de maxim 800px, am testat pe tema asta si setarile din poza urmatoare sunt optime.

Image

O sa testez si codul pentru deschidere in tab nou in urmatoare zile.
Last edited by Drake on Fri Apr 04, 2014 7:39 pm, edited 2 times in total.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby Drake » Fri Apr 04, 2014 7:12 pm

Intamplator astazi mi-a cerut un client sa instalat si configurez phpBB 3.0.12 si am testat si problemele depistate pe acest forum.
Toate codurile de mai jos sunt testate, verificate pe 3.0.12 si garantez ca merg (s-a terminat cu bajbaiala din posturile anterioare)

PS. Am vazut ca ai activat flash, embed la imagini de maxim 500X400px (vezi setari corecte din postul precedent)

Sa revenim la youtube, sterge modificarile anterioare si inlocuieste cu urmatoarele:

In panoul de administrator-ACP la tabul Posting, la categoria BBcodes apare youtube(cel facut zilele trecute), da delete (dreapta), sa refaci tot. Acum "Add a new BB code" si:

1) In casuta "BBCode usage”, da copy-paste:
[youtube]{SIMPLETEXT}[/youtube]

2) In casuta "HTML replacement”, da copy-paste:
<object width="425" height="350"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/{SIMPLETEXT}&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/{SIMPLETEXT}&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="350"></embed></object>

3) In casuta “Help line text”, da copy-paste:
Introduce ID# YouTube – Exemplu: [youtube]xmLaqGNgrMNklrc[/youtube]

4) Bifeaza casuta “Display on posting page”

5) Submit acum trebuie sa mearga fara probleme.

Se foloseste doar ultima parte din linkul de youtube, ce este dupa semnul "=" exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=qGNgrMNklrc

Exemplu 2: [youtube]qGNgrMNklrc[/youtube]

Sper ca am fost de ajutor.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby madfox » Sat Apr 05, 2014 2:11 pm

Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby madfox » Sat Apr 05, 2014 2:14 pm

Bravo Drake, ieri mi-am prins urechile cu codurile alea, nu au mers. Acum sa vedem cu imaginile
daca reusesc
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Videoclipuri, redirectionare si imagini mai mari de 100px

Postby madfox » Sat Apr 05, 2014 2:30 pm

Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to Sugestii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron