Diferite Discipline

Ai ceva de spus, de comentat, critici constructive, idei despre acest forum ? Te rog posteaza parerea ta aici. Incercam sa oferim un mediu virtual cat mai confortabil pentru toti. Asa ca parerea ta conteaza !
Forum rules
Scopul acestui forum sunt discutiile despre biliard. Mesajele offtopic, injurioase, calomnioase samd pot fi sterse fara avertisment, iar userii banati. Nu avem ca scop principal "vanatoarea de useri indisciplinati" asa ca va rog sa ne comportam civilizat.

Diferite Discipline

Postby pictoras » Wed Feb 03, 2010 11:07 pm

Cred ca ar fi foarte interesant cate o rubrica dedicata jocurilor mai putin cunoscute la noi (chiar si in Europa in general, exceptie face 14.1) cum ar fi One Pocket, Banks (9ball si Full Rack Banks), Straight Pool (14.1).
Eu incerc sa le practic de cate ori am ocazia (gasesc pe cineva interesat sa joace si altceva decat clasicele). Chiar am avut ocazia sa vad live (chiar sa si joc one pocket cu Vincent Fauqet, de 4 ori) cativa jucatori extraordinari la aceste discipline , Efren Reyes, Corey Duel, Marcus Chamat, Tomas Engert (fenomenal la 14.1).

Cred ca unu din cele mai fun momente avute pana acuma in billiard a fost un ring game la Full Rack Banks in 6 oameni (o miza destul de modica 50Ron), a iesit un spectacol extraordinar, ajungandu-se spre final cand mai eram 3 jucatori in situatia urmatoare : Eu 160 , Octav 90, Grig 50 ..miza 30 Bila ... Octav baga 4 consecutive cu manta ajunge la 260, Grig e out, Eu mai am 40. Miza creste la 40 (fiind cea mai mica miza, daca e cineva curios am sa-i explic sistemul de calcul) , Eu bag 3 consecutive ajung la 160, Octav 140 ... rateaza un bank usor si eu dau cu manta 4 si castig. 20 de oameni stateau si se uitau la noi, ne-am simtit exact ca la Derby City Classic in Action Room.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Diferite Discipline

Postby madfox » Thu Feb 04, 2010 10:28 am

Ohoo, marfa de tot asta. E frumos cand sta lumea si se uita la tine ...... Si eu mai joc one pocket si banks, dar nu prea am cu cine. Se face.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Diferite Discipline

Postby AlexandruM » Fri Aug 26, 2011 11:03 am

Un alt joc deosebit este Rotation. Alaturi de 1 Pocket , face parte din jocurile cele mai complicate pe masa de biliard. Campionul rus K.Stepanov in urma vizitei sale in Filipine scria ca 80% din ceea ce se joaca in Filipine reprezinta Rotation.
Esenta jocului este urmatoarea contactul cu bila obiect trebuie sa se faca cu bila cu numarul cel mai mic de pe masa, in ordine crescatoare. Fiecare bila valoreaza exact cat este numarul ei. Castiga cel care face primul 61 de puncte (total maxim disponibil 120). Nu sunt permise loviturile sarite, free ball doar din spatele liniei de cap.
Pentru regulile jocului aveti aici link: http://en.wikipedia.org/wiki/Rotation_(pool)
Video Meci intre maestrii biliardului: Efren Reyes vs Francisco Bustamante http://propool.ru/_misc/video-player.php?id=176

Am jucat de cateva ori, este interesant, dar si foarte dificil.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Diferite Discipline

Postby Cristi » Fri Aug 26, 2011 2:34 pm

Ce zici tu acolo este o varianta a jocului "Rotation" , varianta care face jocul mult mai dificil...Jocul Rotation este de altfel unul f simplu, necesitand sa acumulezi minim 61 puncte, insa avand voie sa joci orice bila de pe masa.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Diferite Discipline

Postby pictoras » Fri Aug 26, 2011 4:08 pm

Cristi wrote:Ce zici tu acolo este o varianta a jocului "Rotation" , varianta care face jocul mult mai dificil...Jocul Rotation este de altfel unul f simplu, necesitand sa acumulezi minim 61 puncte, insa avand voie sa joci orice bila de pe masa.


Este gresit domnule, Rotation este exact cum l-a descris Alexandru. Trebuie sa lovesti in bila cu cel mai mic numar aflata pe masa , exact ca la bila 9/10. Filipinezii il joaca de cand au aflat de billiard, este varianta de billiard preferata acolo.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Diferite Discipline

Postby Cristi » Sat Aug 27, 2011 12:20 am

Da...corect...m-am grabit cu afirmatia si am confundat cu fiftheen ball.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Diferite Discipline

Postby AlexandruM » Mon Aug 29, 2011 9:50 am

Referitor la Rotation si regulile de joc. Pentru 3 faulturi consecutive se pierde meciul.
Care faulturi se considera consecutive din urmatoarele 2 exemple.
1) Primul jucator aflandu-se in snooker nu reuseste sa atinga bila obiect (primul fault), adversarul il obliga sa joace din pozitia existenta, primul jucator executa lovitura si iar nu reuseste sa atinga bila obiect (al doilea fault), adversarul din nou il obliga sa joace din pozitia de pe masa, primul jucator iarasi nu reuseste sa atinga bila obiect(al treilea fault). Primul jucator pierde meciul.
2) Primul jucator aflandu-se in snooker nu reuseste sa atinga bila obiect (primul fault), adversarul accepta pozitia existenta si ascunde bila alba, facand snooker, primul jucator executa lovitura si nu reuseste sa atinga bila obiect (al doilea fault), adversarul accepta pozitia de pe masa si executand lovitura lasa iarasi snooker, primul jucator vine la masa, dar nu reuseste sa atinga bila obiect (al treilea fault). Primul jucator pierde meciul.

In opinia mea in ambele situatii sunt 3 faulturi consecutive, altcineva insa considera ca in exemplul 2, nu este vorba de faulturi consecutive, deoarece, consecutivitatea ar fi intrerupta de loviturile corecte ale adversarului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Diferite Discipline

Postby Cristi » Mon Aug 29, 2011 10:36 am

Ambele situatii reprezinta 3 faulturi consecutive...La fel e si la bila 9 cand din ball in hand joci safe pt a forta 3 faulturi ale adversarului.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Diferite Discipline

Postby AlexandruM » Tue Aug 30, 2011 2:18 pm

Ieri, 29.08.2011 a inceput Campionatul mondial la Straight Pool (14.1) - Dragon Promotions The World 14.1 Tournament. Valoarea premiilor se ridica la 70000 dolari, participa 64 de jucatori divizati in 8 grupe. Streaming contra cost aici http://www.insidepool.tv/.
Situatia la moment http://www.insidepoolmag.com/tournament ... _Robin.pdf
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Diferite Discipline

Postby madfox » Tue Aug 30, 2011 8:56 pm

Mersi Alexandru de linkuri. Intr-adevar Rotation este un joc foarte tare. Am vazut un meci in care Efren baga mai toate bilele, si Alcano pe ultimile 5. Ghici cine castiga ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Next

Return to Sugestii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron