MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby Val » Mon Apr 19, 2010 3:48 pm

Felicitari si multumiri pentru origanizare, Red! A fost extraordinar (atat cat a fost pentru mine :( ).

Ne-am adunat dis-de-dimineata ca sa ne discutam, amenintam, propunem spre pedepsire etc. Pana spre 10 - 10:30 s-a tot amestecat puhoiul, dar ne-am lamurit pana la urma cu tragerea la sorti si am inceput sa jucat pe la 11.

Eu am avut bafta nemaipomenita (impreuna cu alti 6, desigur) sa pic in grupa 2, cu Alex si Flo (de la care am si incasat-o, cu toate avantajele stabilite de Red, 3-4 la Flo si 2-4 la Alex). Apoi am pierdut in stilul deja consacrat la Mage (2-4 parca), asa ca i-am facut ziua, ca si-asa venise chitit sa ma bata.

Am castigat restul de 4 jocuri si am terminat grupa pe 3. Aici insa s-a rupt filmul ca a trebuit sa plec. Am inteles ca in locul meu a mers in baraj Cristi.

A fost inca o intalnire foarte frumoasa si sper sa citim mai multe impresii in scurt timp de la mai multi participanti.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby mihai.damian » Mon Apr 19, 2010 4:33 pm

pe cand filmuletele ... ca am pe-acolo cateva executii reusite care au smuls aplauze furtunoase ;)
mihai.damian
Pionier
 
Posts: 5
Joined: Thu Jan 28, 2010 2:26 pm

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby dragos_drls » Mon Apr 19, 2010 6:18 pm

Pe la sfarsitul lui decembrie cineva lansa in premiera o provocare pe acest forum. Nu cunosteam persoana respectiva, dar m-am decis sa ii dau curs chemarii. Ei bine, inca ma felicit pentru luarea acelei decizii, satisfactia cunoasterii unui om exceptional din toate punctele de vedere fiind egalata doar de ocazia de a mai ''fura'' ceva meserie din jocul cu bile.
Ok, gata cu laudele, fericit din cale-afara ca nu mai sunt un Muscoi virgin, hai sa imi postez si eu impresiile legate de aceasta intrecere deosebita.
La tragerea la sorti astrele mi-au suras, repartizandu-mi in grupa doar doi adversari desemnati de RED sa inceapa meciul cu handicap de un joc, spre deosebire de grupa 1, daca nu ma insel, acolo unde astrele s-au cam tavalit pe jos de ras, punand fata in fata vreo 4 adversari de calibru (Val, Alex, Flo si inca cineva care imi scapa). Astfel, i-am intalnit pe rand pe conul Marse, Mihai D, Vulpea nebuna, Sheno, Cartof si Dorian (fratele meu prin alianta McDermott!). Am iesit victorios in n-1 meciuri, singurul care s-a ''incumetat'' sa imi vina de hac fiind Iulian, si nu oricum, revenind spectaculos de la 0-3 si neagra ratata de mine! Nu degeaba i se spune alfa :)
Mai departe, piramida finala. Am inceput cu George Popescu care imediat dupa terminarea meciurilor din grupa a trebuit sa plece si astfel, prinzandu-l neincalzit la intoarcere, am reusit sa trec mai departe, acolo unde ma astepta Alex, ex-Muscoi sef.
In sferturi il articulase pe Iulian, si se pare ca tot acolo si-a folosit si tot arsenalul de lovituri castigatoare. Asta, handicapul de un joc, precum si muntele de noroc pe care l-am avut la unele ratari, in care alba refuza sa ii ramana intr-o pozitie mai cumsecade, au dus la accederea mea intr-o finala pe care, va spun sincer, nici nu o visasem.
Aici am avut un aliat de nadejde, Stejarul facandu-i prietenului RED o misiune mult mai dificila! :) Sunt convins ca in conditiile unui RED necertat cu etilotestul, soarta finalei ar fi fost cu totul alta.
Si cam asta a fost povestea primului meu trofeu din biliard!
Vreau sa le multumesc baietilor in primul rand pentru invitatie, pentru caldura cu care m-au primit intr-al lor colectiv, pentru zambetul continuu care s-a incapatanat sa nu imi paraseasca fata de-a lungul zilei si nu in ultimul rand pentru incurajarile repetate pe care le-am primit in timpul concursului, in special din partea lui Dorian, care, imediat dupa meciul direct, mi-a spus ca o sa si castig competitia! Ia spune-ne, maestre, cine castiga Campionatul Mondial? Facem si noi niste bani pentru upgradarea tacurilor! :)
Inchei prin a va promite solemn ca o sa sterg cupa de doua ori pe zi, o s-o spal o data pe saptamana si o s-o lustruiesc lunar! :)
dragos_drls
Pionier
 
Posts: 28
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:01 am

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby arnydm » Mon Apr 19, 2010 6:26 pm

Bunnnn... si acu' ,dupa somnul de frumusetea si induratul moralei ce mi-a articulat-o iubita mea sotie cu privire la escapadele astea nocturne bianuale la care mai scap si eu, voi incerca sa termin ceea ce incepusem ieri... recte retrairea V-ului Muscoi, cura de sanatate a soarecelui de birou contopist si recalcitrant, adica eu...

Carele va sa zica onorata asistenta, luand dezlegare de la fina si impartasania de inainte de meci ce mi-a articulat-o finu' cu o zi inainte ( nu de alta da' s-o fi gandit saracu' ca macar pe mine sa ma otanceasca in perioada asta de criza ce ne-a afectat pastilele ) ne-am imbarcat cu voiosia trezitului pe la 5.40 in sfanta zi de sambata in Furia Rosie a lui finu' si dupa ce am impins-o din elanul tineresc vreo 235 de km am ajuns printr-o zona a lagarului SS unde sturmbanfuhrer-ul Red ne astepta tacticos doar cu Beulah in dotare pentru a ne alina suferintele... ( de ce credeti voi ca il scoate acu' la mezat?!? :D :D ) Revederea fratelui meu a coincis cu rasaritul soarelui in cetatea lui Bucur si astfel pe lumina am luat drumul oaselor cu GPS-ul setat pe calificarea in finala... scapand noi de capcanele intinse de calugarul transhumat in ritm de doina autentica de Bucovina am ajuns la locul faptei unde... surpriza!!! Preafericitul era deja trezit... ras si barbierit!!! A fost totodata si primul contact cu Mihai Damian, killer-ul de Slobozia, mana dreapta a sturmbanfuhrer-ului in actiunile deja clasice intitulate pompos "In ciuda pinguinului" adica meciuri de pomina Axa Challange... ( scapase si el din capcana pusa pe autostrada de mine personal, parca presimteam eu ce ma asteapta )... rand pe rand randurile s-au ingrosat, fiecare aparitie pe covorul rosu al intrarii fiind rasplatita cu aplauzele aferente iar actorii ( inca plini de elan si ganduri de finala ) isi faceau cunoscute noile achizitii... intr-un tarziu ne-am prins in sedinta foto, s-a tras la sorti si balul era pe cale sa inceapa... Pentru cine nu stie mie sortii mi-au scos in cale o grupa accesibila din care nu lipseau o parte din Alpha ( fosti si viitori ), adica Iulian si Dragos, tradatorul Mc Mar$e, regele Mihai de Slobozia, baby-face killer-ul de Cartof, George S cel darnic si... cel pe care nu-l cunosteam personal dar parca cladit din acelasi aluat cu mine... speranta avocaturii romanesti... SHENOOOOOOOOOOOOOO!!! :lol:

Impartiti in haite acu' am purces la jocurile in sine si omologarea rezultatelor... eu unul am reusit ca-mi castig primul meci, cel cu George cu 4-1 dupa ce am fost condus cu 1-0 ( George s-a gandit sa fie el cel care ne va ridica moralul pierzand pana la urma toate partidele )... plin de entuziasm l-am provocat pe Alpha Iulian si asta s-a vazut imediat: 0-4 si l-am bagat in carti dupa ce pierduse 2-4 la Cartof... ( sa mai zici tu frate Madfox ca nu te sustin eu moral )... ca sa nu-mi pierd stilul de joc perdant am incercat sa-i fac zile grele lui Mihai insa ialomiteanul, dotat cu Sf Ikon 4 ( parca ) mi-a mai tras un whitewash ca sa nu-l uit vreodata: 0-4 si nori negri se adunau deja deasupra marii... cu portbagajul plin de atatea 0-4 pe metrul patrat l-am prins pe Sheno pe-acolo si am castigat ( pe cuvantul meu nedrept este scorul ) cu 4-2 o partida pe care puteam sa o pierd fara probleme de la 2-0... urmatorul Muscoi lipit de perete de McDermott-ul meu ( ahhhhhhhh... vezi coane ce patesti daca iti dai comoara din casa si cumperi de la concurenta?!? ) a fost Mar$e cel Viteaz cu un scor categoric 4-1 ( daca cel cu Sheno a fost mincinos asta era deja Munchausen al scorurilor ) si cum ma apucase foamea l-am demoralizat pe Cartof cu doua lovituri cu manta la buzunarul de colt si-un 4-2 tras de par ( mi-am luat revansa frate! :twisted: )... astfel inaintea ultimei partide din grupa aveam sansa porcului de Craciun la calificare... pe onoarea mea daca nu am crezut ca ar fi posibila iesirea din grupa inainte de meciul cu Dragos! Insa... la masa de joc Alpha asta mic mi-a servit un 2-0 scurt fara a rata vreo bila, mi-a facut cadou frame-ul urmator ratand ( in sfarsit!!! ) cateva bile si astfel inca credeam in mine... de aici incolo Dragos a profitat de greselile mele si a castigat categoric cu 4-1 asigurandu-si primul loc in grupa si trimitandu-l la baraj pe Mihai... Madfox a fost cel care a plecat in sferturi de pe pozitia a -II-a iar eu m-am ales astfel cu primul rezultatul pozitiv din istoria Muscoiului ( la simplu ) 4 victorii si 3 infrangeri, frame-averaj 17-18...

Printre partidele jucate am ras si glumit cu cei pe care i-am intalnit in cale, Adi Tizu' a fost de departe cea mai placuta metamorfoza si regret inca plecarea lui prematura din Muscoi... invitatia lui Sheno de dupa meciurile din grupe s-a soldat cu cateva partide in care si-a cam luat revansa, apoi m-am unit cu finu' intr-un team de vis pentru a-l rapune pe calugarul sifonat la maxim din grupe ( hahahaha ) reprezentat la bara de Aurelian care se lansa in pledoarii de toata frumusetea... si am jucat fratilor pana cand finala se stabilise si urma sa inceapa... "plecat-am multi la inceput si au ramas dementii"... in uralele audientei Dragos si-a castigat un -2 avantaj oferit la urmatorul Muscoi in fata colonelului Red, care desi a beneficiat de cel mai cald public din tara a pierdut meciul cu Sageata Stejaru si s-a recunoscut invins de un Dragos impecabil... in fapt... ca sa vedeti si voi ce ochi de cunoscator am l-am averizat de la bun inceput ca va trebui sa castige finala ( mi-am gasit si eu o scuza pentru esecul din grupa...) pentru a-mi indulci amaraul... in fine... dupa o zi in care s-a jucat cel mai mult biliard-ora la viteza am plecat spre gazduirea calda si primitoare a fratelui meu Red ( coane... mare om mare caracter ca intotdeauna, respectele mele! ) pentru a pregati ciorba de potroace marca fratele Mage de Bucovina de a doua zi...

Duminica am luat din nou drumul oaselor fara copilot si am batatorit postavul alaturi de Mage... cu toata ambitia mea nu am reusit sa castig nici macar 1 frame impotriva lui, ( daca o fo fost vreunul nu se pune oricum ), l-am revazut pe Martin, campionul Muscoi 2 si am avut placerea de a-i oferi un sparring-partner ( robotel omul asta... impresionant prin simplitate si acuratete in executii ), l-am mai salutat o data pe fratele Iulian aflat in trecere pe-acolo si am plecat cu gandul Muscoiului urmator spre Constanta...

Cam asa am trait eu o noua experienta unica prin ceea ce aduce in sufletul meu; o zi in care nimic nu mai conteaza... doar biliard si mai presus de biliard o senzatie de pace interioara...
Va pupa Jean! :lol: :twisted: Pe data viitoare! :twisted: :twisted: :twisted:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby Sheno » Mon Apr 19, 2010 7:55 pm

Oameni buni, m-am simtit extraordinar, intalnirea noastra de sambata a fost una dintre cele mai frumoase din cate am facut pana acum. Inca de dimineata intrasem in priza, doar la gandul ca urma unul din rarele momente in care ma puteam intalni cu multi prieteni la fel de pasionati ca si mine pe care ii vad mai rar, dar si ca ii voi cunoaste pe cativa pe care ii stiam doar de pe forum.

Momentul in care am intrat in Kings a fost de asemenea excelent: bineinteles ca la 9.35 (adica la 5 minute dupa ce se deschisese) deja am gasit pe vreo 10 dintre muscoi voiosi si in verva, iar sosirea urmatorilor de dupa mine a adaugat si mai multa veselie printre noi. Amintesc in aceasta faza aparitia hotarata a lui Adi-L care pentru a sublinia cat de mari ii erau sperantele in acest concurs, a avut grija sa ne arate de la bun inceput si declaratia de razboi printata pe tricoul sau…

Tot acum am reusit sa ii strang mana pt. prima data lui Dorian (m-am bucurat sa te cunosc in carne si oase, dar mai ales sa ma duelez cu tine in fazele urmatoare), si i-am cunoscut si pe Viorel si Bogdan, despre care stiam doar din povestirile dintre muscoii mai vechi sau discutiile de pe forum. La toate acestea s-a adaugat si bucuria reintalnirii cu Mage si cu Cristi – Gl… Cristi, imi pare rau ca nu am reusit sa ne intalnim macar in afara concursului, dar poate la urmatorul Muscoi sortii vor fi altfel !

Oricum, pana pe la 10.15 am reusit sa ne adunam toti cei 24 de muscoi, astfel incat am demarat concursul cu prima sa faza: tragerea la sorti si formarea celor 3 grupe.

Desi nu mi-am inchipuit nici un moment ca voi trece de grupe, recunosc ca mi-am dorit sa joc macar cu adversari carora sa le pot opune un minim de rezistenta si sa evit rusinea de a pierde cu white-washuri pe linie (dupa ce am avut un race to 15 cu Marse cu o saptamana inainte si pierdusem cu 15-13 dupa ce condusesem cu 13-9, eram destul de nelinistit).

Ehh, si ce m-am mai bucurat eu, tata, cand am vazut ca am intrat in grupa 1 (Taune, cred): Madfox, Mihai D, Dragos, Marse, Dorian, George S si Cartof:
In primul tur am stat pe bara dupa care am intrat si eu in focuri. Primul adversar cine altcineva putea fi decat sparing-partnerul meu de atata vreme, omul cu care in ultimele 6 luni am petrecut aprox. 50% din numarul total de ore pe care le-am petrecut la masa de joc: Marse aka P3scu..

Marse m-a anuntat ca tocmai isi incasase un white-wash de la Dragos, ceea ce pt. mine a fost o veste incurajatoare si deja incepusem sa fac calcule: cu o zi inainte fusese in club si jucase o perioada mai mare de timp, s-a culcat tarziu, s-a trezit greu si a ajuns in Kings printre ultimii, in primul meci a pierdut la zero… gata, a venit randul meu sa il cocosez.
Am inceput bine, in cateva minute am ajuns la 2-0 pentru mine…dupa care am trait din nou senzatia de deja-vu: 2-3 pt. Marse, 3-3 si 3-4 pt. Marse. Vai, ce surprins am fost !!!


Jocul urmator l-am avut cu Cartof, care era foarte vesel dupa ce reusise o victorie la Madfox.. Si aici scorul a evoluat interesant: 0-1 pt. Cartof, 1-1, 1-2, 2-2 si in final 4-2 pt. mine, pe o cadere brusca a formei de joc a adversarului (de fapt cu Cartof am jucat cel mai urat frame al concursului, cand amandoi am ratat de vreo 10 ori fiecare, iar frame-ul a durat mai mult de 10 minute).

Cu mult curaj am abordat adversarul urmator: Dorian. Jucam pe una din mesele de la nefumatori, cu postav mai lent, buzunare necrutatoare, asa ca am inceput prudent, cu lovituri soft, fara sa fortez iesirile. Rezultatul: in primele doua frame-uri am ajuns primul la bila 8, dar de fiecare data am iesit prost pentru neagra (alba rula mai putin decat aveam nevoie) si am ratat loviturile de final, asa incat Dorian m-a executat cu aplomb si a facut 2-0 imediat. Dupa ce m-am incrancenat, am reusit sa castig frame-ul urmator si sa fac 1-2, apoi 1-3, 2-3 si 2-4 pentru Dorian. Felicitari, Dorian, ai fost mult mai pragmatic decat mine si mai curajos la iesirile in forta.

Apoi au urmat jocurile cu Madfox, cu Mihai D si Dragos unde deja nu mai aveam sperante de victorie, ci doar sa evit white-washul: am rezistat si am pierdut cu oaresce impotrivire doar cu 2-4 cu Madfox (cu el am reusit sa castig singurul punct cu bila 8 din spargere), un 1-4 cu Mihai si 2-4 cu Dragos.

Ei, si dupa terminarea grupelor, a venit si partea a doua a zilei: un ring game cu Dorian, primul la 5, pe care l-am intrerupt in setul al patrulea cand am primit provocarea lui Mage de a face un ring game la dublu in varianta Team Constanta vs. Mage si Sheno.
In primul set, inca de la inceput ne-am anuntat adversarii ca ii vom lasa sa ajunga la 4-0 ca sa le dam impresia ca vor putea castiga lejer, iar apoi vom reveni si vom castiga in meci decisiv: totul ne-a iesit perfect pana la scorul de 4-1 pt. Team Constanta, dar apoi nu inteleg ce s-a intamplat si am pierdut cu 5-1, total neconform planului nostru declarat.

Vazand noi ca nu ne intelegem cu adversarii si ca nu se lasa impresionati de tactici de genul periatul postavului de scame in jurul bilei negre, folosirea cretei-fetis a lui Dorian, ori spargerea rack-ului cu tacul de joc al lui Viorel, am inteles ca nu putem castiga decat daca bagam noi bila 8 inaintea lor. Culmea este ca planul a tinut si apoi i-am ars pe Team Constanta atat de rau incat nu cred ca or sa isi mai doreasca sa faca echipa impreuna pentru vreo 2-3 ani de acum inainte.

Cat despre finala Muscoi V, ce as putea sa mai adaug la ceea ce s-a zis pana acum: Dragos a dominat de la inceput, a fost impasibil la toate carcotelile de pe margine, insensibil la tacticile de gherila ale lui Red, care in timpul finalei vorbeste la telefon cu fiica-sa: “ Da, draga mea, taticul joaca acum in finala pentru locul 1 sau 2… dar nu-i asa ca nu o sa plangi daca tata nu castiga si nu o sa vina cu medalia de aur si cu Cupa acasa ??”
Dragos, aka Buster Keaton al postavului, nu a reactionat si si-a vazut de treaba, stingand lumina parca prea devreme la Muscoi V.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby marse » Mon Apr 19, 2010 10:38 pm

Hello everybody!

My 2 RON 'bout Muscoi no. 5:

- am venit bubuit printre ultimii, catorva le-am povestit de ce: dupa ce m-am trezit la 7:00 punct ca in fiecare zi normala, am zis ca mai am timp pana la 9:00 (stau destul de aproape de Kings)... Asa ca m-am mai intins la somn oleaca, si m-a prins un vis cum ca unu' pe care il angajasem de curand era cam panarama si nu-si facea treaba, eu vroiam sa il sun sa-l dau afara si nu gaseam numaru lui, nu dadeam de el, si m-am perpelit in visu asta pana la 9:50 cand in sfarsit l-am gasit, i-am dat fatality si m-am trezit... cu 5 apeluri pierdute pe telefon. Am plecat incheindu-ma la shireturi in lift, am ajuns la 10:20 in kings, unde m-a luat dragosh rapid: Hai coane, o dam? Ce sa mai zic... Hai. 4-0 pentru el. In vreo 10 minute. Gandu meu era tot la coclitu ala pe care il cautasem in somn...
- a urmat meci cu Sheno. Mi se parea ca il cunosc :-) Era THE Sheno, omu cu care, daca am fi femei, am avea perioadele de ciclu reglate simultan la cat biliard am jucat impreuna... Am castigat 4-3 de la 3-2, dar putea fi orice scor, cum se intampla de obicei de fapt.
- george, al treilea meci, m-a invitat sa jucam... daca imi amintesc bine m-a condus cu 3-1 sau 3-2 si am revenit pana la 4-3. am jucat pe masa aia SF de la ultimul separeu, care cu toate ca e super imbacsita, e misto dupa parerea mea, mai putin un buzunar care are un bombeu "la intrare"
- dorian mi-a rupt fashu 4-1, am ratat mult, sunt sigur ca avea boxeri violet pe el
- 2 victorii, 2 infrangeri, ma pregateam de bere, si a urmat meciul cu iulian, pe cale l-am inceput 1-0 din oficiu, am luat 2 frame-uri rapid si am dus scoru la 3-0, cand m-am gandit ca pot sa castig. si puteam sa castig mai usor daca nu dadea iulica al nostru un jump lung cu bila bagata si inca o masa inchisa ulterior. la 3-2 pentru mine am avut 2 bile bune si am ajuns la o neagra ushoara, moment in care Iulian a pus bilele pe masa iar toti cei din Singapore care au pariat pe mine 1 Dolar Singaporez au devenit peste noapte miliardari.
- meciul cu Mihai (prinsesem oarecare curaj si mai aveam o sansa, sa castig la Mihai si la Cartof), a fost galop de sanatate pentru Mihai si mi-a rupt mufa cu 4-2
- a urmat meciul cu Cartof fara miza pe care nu-l mai comentez.

Toate ca toate, aspiratiile mele inainte de concurs erau sa trec de grupe. Dupa jocul cu Dragos scazusera la "sa iau un frame"... Asa ca una peste alta a fost ok.

Apoi vazand ca padurea de Stejari cheleste am zis ca decat sa le amestec mai bine bag Timisoareana. Si m-am distrat pana la capat, dar rau de tot, cu Mirciulica, cu Adi, cu Mage, cu Iulica si cu toata lumea care avea chef de un joc pe miza... Am castigat cartierele Floreasca, Pipera, am pierdut judetele Galati si Vaslui, utilitatile de curent si gaze de la Monopoly si a venit momentul semifinalelor si finalelor, de-acolo stie toata lumea ce s-a intamplat.

Bravo, Dragos, good game, nici nu ma asteptam altfel, data viitoare nu mai ai voie cu sibutramina si alte magarii d-astea...

Multumiri organizatorului RED, tuturor participantilor, si celor care cand au auzit ca am 3-0 la Madfox ziceau: hai ma zi pe bune, cat e scoru... :lol:

Marse over and out


-
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby Cristi » Mon Apr 19, 2010 11:52 pm

A mai trecut un muscoi...A fost editia cu cei mai multi participanti de pana acum(24 daca nu gresesc). Atmosfera a fost nemaipomenita ca de obicei, iar nivelul de joc unul ridicat. Parerea de rau este datorata faptului ca nu am putut juca cu toti cei de pe acolo. Povestea muscoiului in versiunea mea:
Primul extras din urna la tragerea la sorti am fost eu...dupa mine au urmat in grupa numai nume grele, printre care amintesc pe Florin(castigator la prima editie a muscoiului), Alex(castigator al ultimei editii, care dorea sa ne arate ce face bijuteria de Predator Blak), Mage(un adevarat monstru sacru al biliardului), Val(un jucator cu un arsenal de lovituri spectaculoase si cu o artilerie de tacuri, unul si unul)...Pe langa acesti favoriti certi la trofeu s-au mai adaugat Adi-L(cu un tricou inscriptionat cu un mesaj care demonstra cat de mult isi dorea trofeul :) ), Mircea si Adi-S(ambii niste tipi in spiritul muscoiului - plini de voie buna si glume).
Era clar ca aceasta grupa era cea mai grea dintre toate si ca sperantele la calificare erau mici...
Am inceput meciul cu Adi-L(un remember de la muscoiul trecut, cand atunci am castigat 5-3)...de data asta am castigat 4-3, insa am avut destule emotii dupa ce de la 3-1 pt mine am inceput sa ratez incredibil si sa fac unele faulturi stupide.
Apoi a urmat meciul cu Florin, in care desi am plecat cu avantaj nu am avut nici o sansa...El a ratat 1 sau 2 bile in rest a inchis mese si a jcuat safe-uri f bune.
Dupa aceea a urmat meciul cu Alex, care spre deosebire de Florin mi-a oferit cateva sanse cel putin spre inceput, cand am condus 2-0...Apoi la 2-2 am spart am bagat 6 bile si la ultimile 2 am lovit o idee prea tare si am ramas in snooker...aici s-a jucat...daca faceam 3-2 poate altfel era meciul...asa a castigat el 4-2 dupa doua frame-uri fara greseala.
Am jucat mai apoi cu Mircea, un meci in care amandoi am jucat in viteza si am terminat in timp record...Am castigat 4-1 si eram in grafic, mai ales ca mage nu era in forma lui cea mai buna si se incurcase, iar eu desi pierdusem 2 jocuri erau 2 infrangeri la favoritii turneului.
A urmat meciul cu Val(meci important, pe care nu l-am tratat cum se cuvine)...Am jucat binisor la inceput insa pe final am gresit grav si am pierdut 4-2.
Mai urmau meciurile cu Adi-s si cu mage, insa sansele de a prinde locul 3 in grupa(locul 1 si 2 deja erau acontate de flo si alex) erau destul de mici dat fiind faptul ca in caz de egalitate de punte conta meciul direct cu Val. Insa Val a fost nevoit sa plece si m-a informat ca daca reusesc sa castig ambele meciuri ma voi califica pt barajul de pe locul 3...altfel Adi-L s-ar fi calificat. Atunci am inceput sa joc si am reusit sa castig 4-2 la Adi-s. Urma meciul cu mage, care nu mai avea sanse la calificare si care juca doar la impulsurile lui Adi-L...Am condus 3-0 dupa un joc foarte bun, in care am avut si un run, insa dupa aceea au venit baietii veseli in jurul mesei si a inceput show-ul...Nu ma mai puteam concetra deloc si mage revenise la 3-2, moment in care am reusit totusi sa leg cateva bile si sa castig 4-2. Cu toate eforturile de a ma sabota ale lui Adi-L m-am calificat la barajul in 3 (impreuna cu Red si Mihai Damian). Am jucat cu Mihai(un jucator f bun de altfel) si am pierdut...apoi cu red am condus 2-0 si parea ca totul merge in favoarea mea, numai ca 2-3 greseli + 1-2 lovituri norocoase ale lui au dus scorul la 2-2, unde am ratat o neagra destul de grea, dar nu imposibila in alte conditii...oricum si daca as fi castigat nu ma puteam califica din cauza frameaverajului...
Dorian si sheno : Nici de data asta nu a fost sa fie...poate data viitoare ne intalnim in grupe, sau macar avem timp sa jucam in afara turneului cateva meciuri...
Cam asta a fost aventura la biliard la aceasta editie a muscoiului...
Asteptam cu nerabdare si alte povestiri si restul de poze...
Felicitari tuturor participantilor si castigatorului...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby viorel » Wed Apr 21, 2010 1:31 pm

Slutare de la mare!!!!!!!
Un pic intarziat apar si eu sa-mi spin parerile despre cel de-al cincilea episod al comediei "A Scapat Musca La Otet", in regia Conului RED, muzica "stejarul+timisoreana".
Dupa o trezire matinala am pornit impreuna cu nasul (in ultima vreme si-a cam luat rolul in serios si ma cam naseste si pe la masa cu bile),imbarcati in "furia rosie" cu o viteza de croaziera neidentificata (nu functioneaza nici km-trajul), spre locul in care aveam sa-i reintalnim pe cei cu care am avut placerea sa interactionam la masa de biliard, sau sa-i cunostem pe ceilalti.
Emotii la revedere, emotii la tragerea la sorti, dar... "QUIT TALKIN' AND START CHALKIN'!"

Primul meci mi l-a adus in fata pe nimeni altul decat George Popescu, un metronom in procesul de bagat bile. Binenteles ca am pornit cu avantajul unui frame, dat de diferenta de valoare mai mult decat evidenta. A fost un meci in care ma intrebam foarte des cat ma mai lasa sa joc, daca se intampla ceva cu el. Am avut sanse pe care nu am avut stapanirea de sine sa le fructific asa ca am pirdut cu 4-3 la favoritul grupei. Nu stiam daca sa ma bucur sau sa regret.Oricum raman la parerea ca nu a prins o zi prea buna.

In cel de-al doilea meci pot spune doar ca am fost groaznic. Conul RED , dealtfel o gazda de nota 20 mi-a administrat cea mai aspra infrangere 4-0 si deja aveam doua jocuri pierdute din doua jucate

Am jucat apoi cu Mihai( predator-ul) cu care am inceput meciul cu singurul meu run de la Muscoi. Cred ca l-am cam pus pe ganduri cu entuziasmul meu si l-am vazut ratand bine care in mod normal nu le-ar fi ratat. A fost 4-2 si traiam bucuria primei mele victorii la un Muscoi (la simplu).

A urmat Pustiu (Bogdan) un baiat care stie sa joace si sa se bucure de joc. a fost destul de echilibrat cu ratari de o parte si de alta si cu 2 frame-uri facute cadou (cate unul de fiecare), si cu o incheiere de infarct. In decisiv atac primul neagra si o ratez, urmeaza Pustiu care o indeasa intr-o gaura si priveste neputincios cim si alba pleaca hotarata spre o alta gaura.
O descarcare nervoasa si o strangere de mana a incheiat si aceasta intalnire.

Imi revenise zambetul pe buze si urma sa joc cu Andrei Popa, un baiat super de treaba.
Am invins cu 4-0 poate un scor prea aspru dar un scor de care aveam nevoie.

"Hai sa jucam. Am 5 din 5". Era Adi Musat tot numai un zambet si pus pe glume.
Am jucat la separeu si l-am batut cu 4-2 pe un teren care nu i-a fost deloc prielnic si care cred ca l-a incomodat.
mi-am zis: "nu-i nimic, bine ca am profitat"

S-au facut socoteli si aveam sanse reale sa intru in primii 8 asta si pentru ca Adi M urma sa plece.
Totul depindea numai de mine, dar trebuia sa joc ci Coci.
Am inceput bine , am avut 2-0 dar coci a revenit si a egalat la 2. I-am mai furat una dar a vrut neaparat sa jucam decisivul, in care eu am gresit destul de mult si Coci a incheiat apoteotic cu o bila neagra parca in loc de pumnal, infipt cu sete in inima adversarului. Pote ar fi sost nedrept sa ma calific si de aceea am lasat-o pe data viitoare cand voi fi mai copt in ale concursurilor.
Respect tuturor adversarilor si sper sa ne reintalnim cat mai curand.

A fost o experienta unica, frumoasa si datatoare de sperante.
Am sa revin si cu celelalte momente traite in afara concursului, ca spectator si nu numai.
viorel
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Wed Apr 21, 2010 12:09 pm

MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby RED » Fri Apr 23, 2010 2:58 pm

Post Muscoi.
In timpul concursului am fost intrebat de cei cativa jucatori din sala, care nu faceau parte din grupul nostru, cand se mai face urmatoarea editie a Muscoiului caci ar fi si ei tentati.
Modul prietenesc plin de glume si voie buna este molipsitor cand intalnesti persoane asemenea tie...mai rau este cand nu le cunosti. Asa ca pe aceia i-am convocat sambetele alaturii de cei dintre noi prin Kings...sa socializam, sa ne stim mai bine...astfel pasul pentru M6 sa fie facil de ambele parti.
Personal ii cunosc....mai ramane ca si ceilalti sa faca cunostinta.
...............................................................................

Coane Mirciulica...nimic - nimic, ai uitat tot din acea zi de sambata? Chiar asa te-ai dus cu "Stejarul" pe "Dambovitza?" :roll: :roll:

Si mult stimabilul Adi-J...cu temutu-i tricou , ce s-a intamplat? Ti-ai luat-o pe coaja rau de la consoarta? Te-a ajuns peste "imprimeu" facaletul trimis cu precizie de Olimpia pe motiv ca iar nu iesi din grupe? :lol: :lol:

Impresiile lui Mage le cititi pe forumul lui : http://www.reactii.ro/forum/index.php/topic,175.0.html

...............................................................................

D.p.m.d.v. - Adi Musat (Colanusus) a fost surpriza placuta a concursului in faza de grupe. Pacat pentru el ca nu a mai ramas.....merci ca mi-a permis sa acced mai departe.
Jocurile mele din grupa au fost de o factura modesta.
Primul cu Cosmin Panescu (Cocibila8) s-a lasat in perioade mari cu bile safe. Dus pana in decisiv...Coci m-a ars la ultimile 2 bile ale lui prin niste lovituri pe care nu prea le credeam realizabile. Idem in jocul contra lui Adi Musat....tot in decisiv. Am pierdut toate jocurile impotriva contra-candidatilor mei la primele locuri..asa ca nu aveam sanse la iesitul din grupe si eram suparat pe inconstanta mea. Dupa Stejarul 3 am aflat ca Adi va pleca...si ca indiferent re rezultatul ultimului meci intre Vio-Coci eu mergeam in barajul locurilor 3.
Acolo alta dezamagire....era vorba de oponenti ca Mihai Damian si Val....asa ca iar credeam soarele e apus pe strada mea.
Plecarea lui Val ...a permis lui Cristi sa ajunga la baraj ....asemenea situatiei mele. Avand un imens ascendent moral asupra lui in urma tuturor jocurilor disputate impreuna .... am intrevazut totushi o mica speranta, afland si ca a incasat-o de la Mihai Damian cu 3-0.
Mi-am spus ca daca voi trece de baraj...o sa fiu atant la joc, si asa cred ca am facut..altfel nu-mi explic lejeritatea cu care am trecut de Coci in sferturi si Mihai in semifinala....lejeritatea care totusi nu-si are baza in urma unei evolutii meritorii ci mai degraba a profitarii la maxim a situatiilor oferite in urma greselilor celorlalti.

Per ansamblu...nu-mi explic calificarea mea in finala (atatia "eliti" in primii 8)....iar daca tin cont ca sunt la finala 3 disputata si de tot atatea ori pierduta, plus inca un loc 3 sunt in masura sa spun (fara a crede totusi in superioritatea mea) ca la editia urmatoare voi porni si eu cu dezavantaj 1...la fel si Dragos.

......................................................................................

Vreau ca Muscoi 6 sa-l organizez la sfarsitul verii (August-Septembrie)...sa mai ramana timp si pentru vestitul Muscoi 7 din Decembrie.
Se pare ca Timpul a facut ca Muscoiale sa fie asezate in perioadele : Martie, August-Septembrie si Decembrie....deci 3 pe an.
Cred ca asa e cel mai bine...avem timp destul sa ne imblanzim consoartele, sa ne antrenam, sa lansam provocari, sa ne reunim..iar dupa sa ne scriem amintirile spre a ne deschide sufletul, a ne impaca cu situatia si a ne lega prieteniile cat mai strans caci ce e mai frumos decat sa-ti amintesti de vremurile frumoase in compania jocului care-l iubesti si a prietenilor sinceri.
Am zis!
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

MUSCOI 5 - 17 Aprilie 2010

Postby RED » Tue May 25, 2010 2:00 pm

Cu bunavointa marelui si inegalabilului Pufos de Bucovina (Mage) - mi-au fost date filmuletele de la Muscoi 5.
Bai fratilor....atata vorbarie vulgara cat a captat camera nu mai gasesti pe nici o alta inregistrare.
Doar meciul intre Mihai D. si Flo este curat si placut vederii. Restul...XXX la greu.
Am ras teribil de mult....dee..ca la muscoi.
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to MUSCOI

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron