Vibratii

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Vibratii

Postby Viking » Wed Dec 07, 2016 10:51 am

A luat un prieten un Lucasi zero flexpoint.

L-am auzit ca suna ciudat la unele lovituri dar am dat vina pe pastila. Am pus o Molavia mediu (excelente pastile, by the way) dar degeaba. Am schimbat si shafturi intre ele. Tot degeaba.

Ulterior am observat ca vibreaza partea din fata a buttului (fara sa aiba shaftul montat). Adica, daca tin buttul cu mana dreapta aproape de bumper si-l lovesc de palma mainii stangi se aude un zbarnait. Daca mut mana dreapta mai in fata (pana pe la inceputul gripului) nu mai vibreaza. Jointul, inelele, alte parti "mobile" etc. nu au jocuri.

Ati mai intalnit asa ceva ? Ce poate sa fie ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Vibratii

Postby arnydm » Wed Dec 07, 2016 7:11 pm

Am mai întâlnit... dar nu știu exact care este cauza. Bănui eu că ar fi două posibile cauze. Unu la mână ar fi cazul butt-urilor făcute din îmbinari ale foream-ului cu handle și butt-cap ( gen tricore de la McDermott )... la cele dintr-o bucată sau îmbinări gen felii de pepene nu am auzit povești de genul. O a doua posibilă cauză ar fi ( mai puțin probabil ) un lemn care nu este uscat suficient sau este mai flexibil din naștere. Zic și eu, nu bag mâna-n foc! ;) :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Vibratii

Postby Viking » Wed Dec 07, 2016 7:21 pm

Și eu am aceeași impresie că e doar un lemn mai "rezonant" ca nu se aude ca atunci când se lovesc mai multe piese intre ele. E ca și cum ai lua dintr-o dată coarda jos de pe un arc (cu săgeți)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Vibratii

Postby madfox » Thu Dec 08, 2016 11:11 am

Ai verificat greutatea ? Am intalnit la multe tacuri atunci cand nu este stransa bine sa vibreze ciudat.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Vibratii

Postby Viking » Thu Dec 08, 2016 12:57 pm

Da. Am întâlnit și eu chestia și am verificat prima dată.
Vibrația vine din față. De dragul științei o să-l tăiem și va zic și vouă :)
La phantom breakul meu îi sărise bumperul din fund și deja suna ciudat.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Vibratii

Postby arnydm » Tue Apr 04, 2017 6:28 am

Cel mai ciudat fenomen de genul întâlnit de mine este la ultima achiziție, respectiv BiXur BX 6. Ăsta vibrează cu un sunet de țeavă atunci când este lovit pe o singură parte ( dacă ne imaginăm că avem parte de un con într-un pătrat ) doar cu shaft atașat. De ce spun pe o parte? Pentru că având 4 veneruri lovesc la vîrful fiecăruia. La 3 din ele vibrează a lemn, la al patrulea a țeavă. Câteodată aud sunetul chiar și după o lovitură cu efect lateral ceea ce denotă faptul că am lovit exact pe partea cu pricina. Mai studiez problema...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Vibratii

Postby madfox » Tue Apr 04, 2017 10:27 am

Chiar ca e ciudat. Ai incercat niste palinca inainte ? :lol: :lol: :lol:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Vibratii

Postby arnydm » Tue Apr 04, 2017 5:36 pm

Păi da. Am încercat. Tot a țeavă sună. Sau a sticlă. Goală. Adică goală după ce evident am golit-o eu, sâc! :))))))
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm


Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron