Gabriels Signature Pro, 9ft

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby Utu » Tue Feb 07, 2012 12:44 pm

Sal'tare la toata lumea, eu mi-s nou pe forum, abia am cateva ore ...vreau sa vorbesc despre noua mea "jucarie" - cea mai faina prostie din cate am facut :D In 15 decembrie am plecat in nordul Germaniei, intrigat de un anunt pe ebay (varianta deutsche welle), dupa o masa Gabriel's de 9ft, second hand. Stiam despre ce e vorba, desi nu vezusem/jucasem niciodata pe astfel de masa, dar indelungi cautari pe net mi-au fost suficiente sa ma decid ca asta e "best of show". Am sunat la producatorul olandez ca sa cer detalii despre demontarea ei, era conditia pe care o impunea vanzatorul iar eu nu puteam beneficia de asistenta unei persoane calificate in astfel de operatii; am ramas surprins de bunavointa celor de acolo care mi-au detaliat fiece operatie in parte, asigurandu-ma ca oricine o poate demonta in aprox. 3 ore. Cu o duba de 4,2m lungime si un amic am plecat dupa ea. Am ajuns in Lengerich marti seara la 19:00 iar proprietarul, un turc la 50 ani care semana leit cu Super Mario ne-a condus sus la etaj intr-un separeu unde am cea mai frumoasa masa de biliard, nu avea nici o zgarietura nici o urma de uzura cu exceptia postavului prafuit - turcul se apucase deja sa-si reamenajeze spatiul/cladirea intr-un hotel si deci masa il "deranja". Ne-a luat 5 ore demontatul si caratul jos la masina, masa are putin sub 700km si e intre putinele daca nu singura care are frame-ul ce tine placile de ardezie ...din fier. Am ajuns joi noaptea in Sibiu si a doua zi dimineata am inceput reconfigurarea mobilierului din living si ridicarea mesei pana la placi, apoi am asteptat 6 zile pana ce au venit baietii de la tatxxx sa o niveleze si sa o imbrace. Am ales Simonis 860 Tournament Pro ptr. ea ...ii vine de minune, si Super Aramith Tournament. A fost gata de joc in ajunul Craciunului din pricina carui fapt am ratat colindatul :) ...cand/daca aveti drum si/sau ragaz in Sibiu astept un PM si facem un joc.

...au sa vina si poze f. curand; pana atunci aici http://www.gabrielsbilliards.com/pool/ gasiti o descriere a mesei si un .pdf file
User avatar
Utu
Pionier
 
Posts: 34
Joined: Mon Feb 06, 2012 11:56 am
Location: Sibiu

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby Cristi » Tue Feb 07, 2012 1:20 pm

Frumos...cat a costat masa?
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby Utu » Tue Feb 07, 2012 1:41 pm

Cristi wrote:Frumos...cat a costat masa?

2100€ m-a costat masa, la care s-a adaugat transportul (aprox. 250€), postavul/montaj si setul de bile ...de aceea am zis ca e o prostie :) dar tinand cont ca masa noua e 6200 ma gandesc ca nu e tocmai un deal ratat!?
Last edited by Utu on Wed Feb 08, 2012 12:01 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Utu
Pionier
 
Posts: 34
Joined: Mon Feb 06, 2012 11:56 am
Location: Sibiu

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby Cristi » Tue Feb 07, 2012 1:50 pm

Daca zici ca este f bine intretinuta si raportand-o la pretul ei, este o afacere buna. Cum se comporta comparativ cu o masa dynamic?(in caz ca ai jucat pe astfel de mese) Are buzunarele mai mari, mantele mai lente, etc?
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby madfox » Tue Feb 07, 2012 3:36 pm

Salut, bine ai venit pe forum :) Cred ca este singura masa Gabriels din Romania. Eu personal nu auzisem de marca asta. Daca ai jucat pe Dynamic poti sa ne spui ce diferente sunt intre ele ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby AlexandruM » Tue Feb 07, 2012 5:32 pm

Felicitari pentru aceasta achizitie, cred ca e visul tuturor de aici sa aiba o masa de biliard acasa. Pretul consider ca este unul destul de bun. Ar fi superbe niste poze.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby Utu » Tue Feb 07, 2012 10:24 pm

Cristi wrote:Daca zici ca este f bine intretinuta si raportand-o la pretul ei, este o afacere buna. Cum se comporta comparativ cu o masa dynamic?(in caz ca ai jucat pe astfel de mese) Are buzunarele mai mari, mantele mai lente, etc?
madfox wrote:Salut, bine ai venit pe forum :) Cred ca este singura masa Gabriels din Romania. Eu personal nu auzisem de marca asta. Daca ai jucat pe Dynamic poti sa ne spui ce diferente sunt intre ele ?

Am mai jucat pe Dynamic II, Clash, Brunswick GC3 si pot spune - desigur, v-as putea parea subiectiv - ca nu se compara, mantele sunt artemis K66 (in nici un caz lente) iar buzunarele sunt de 4.625 inches, placile sunt din Brazilia ...masa e solida si foarte precisa. Incerc sa postez nishte poze facute acuma ...desi in secunda asta habar nu am cum se face ;)
Attachments
03.jpg
lemnul de pe mante e tratat cu o rasina similara cu cea pe care o folosesc cei de la Aramith in bile
02.jpg
fiecare buzunar poate sa "inghita" 15 bile
01.jpg
camera mea, 547x549 cm; in putinele situatii cand alba e lipita pe manta scurta iei un tac de 52-54 inches
Last edited by Utu on Tue Feb 07, 2012 11:20 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Utu
Pionier
 
Posts: 34
Joined: Mon Feb 06, 2012 11:56 am
Location: Sibiu

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby Utu » Tue Feb 07, 2012 10:32 pm

...si daca tot am facut poze, am sa va mai arat (acum am si dibuit cum se face)
Attachments
06.jpg
Simonis 860 TB e cea mai grozava culoare, desi mai pretentioasa decat verdele
05.jpg
lampa da o lumina uniforma pe toata suprafata mesei si nu te deranjeaza la ochi (are o matrice/gratar)
04.jpg
masa e extrem de bine intretinuta, iar reflexile/luciul cadrului mantei nu e stirbit de nici o zgarietura
Last edited by Utu on Tue Feb 07, 2012 10:42 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Utu
Pionier
 
Posts: 34
Joined: Mon Feb 06, 2012 11:56 am
Location: Sibiu

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby Utu » Tue Feb 07, 2012 10:39 pm

astea ar fi ultimele doua ...[edit] am mai gasit una
Attachments
11.jpg
buzunar de 4.625 inches; profilul exterior al mantei ofera un reazam confortabil (la priza pe manta)
07.jpg
buzunarele la nivel cu manta; priza peste buzunar fara a zgaria/lovi lemnul shaft-ului (precum cele de metal)
11.jpg
gratarul lampii cu pricina
Last edited by Utu on Wed Feb 08, 2012 11:58 am, edited 1 time in total.
User avatar
Utu
Pionier
 
Posts: 34
Joined: Mon Feb 06, 2012 11:56 am
Location: Sibiu

Re: Gabriels Signature Pro, 9ft

Postby AlexandruM » Tue Feb 07, 2012 11:51 pm

Foarte frumoase poze, te invidiez :) Masa seamana mult cu un Diamond. Succes la bile si sa petreci numeroase ore in perfectionarea artei biliardului. Felicitari inca odata.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests

cron