Campionatul iuropian 2016

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Tue Jun 21, 2016 9:07 am

Declin ca declin... nu asta doare cel mai mult. Spectatorul vrea să vadă determinare, spirit, autodepășire. E clar ca lumina zilei că nu avem aceste calități, sau mai bine spus nu le vedem pe teren puse în practică. E o discuție întregă aici, caterinca are rolul ei. Este drept că nu am fost surclasați, am pierdut o calificare mai accesibilă ca oricând. Asta e, mergem mai departe. Așa suntem noi suporterii... dar cel mai greu este la firul ierbii, nu contest asta, o știu foarte bine. Este greu să lupți cu sentimentul de neputință, cu frustrarea... poate cerem prea mult dar asta e, nu suntem noi acolo, noi doar vrem să vedem spectacol. Tocmai de aceea ne sunt datori, pentru că spectacolul este jalnic iar actorii sunt depășiți. Oricine poate face un rezumat al unei partide dar nu oricine poate oferi fazele ofensive care ne-ar aduce măcar satisfacția luptei pentru victorie, a încleștării. Despre asta vorbim, despre luptă. Un învins trebuie să fie dar contează impresia care o face... poate fi aplaudat chiar și atunci când pierde dacă o face cu fruntea sus. Eu unul asta îmi doresc de la o echipă de fotbal a României și chiar nu-mi pare rău că am pierdut contra Albaniei, tocmai pentru că în a doua repriză am văzut ceva determinare... nu mai contează că Stanciu a tras 3 șuturi mult peste poartă, dar măcar a încercat. Nu mai contează că Sânmărtean nu a reușit nici o fază decisivă, dar ne-a arătat cum driblingul poate impune respectul fundașilor adverși, nu mai contează că Andone a nimerit bara, a fost vârf autentic și asta voiam pe teren... cam asta era ideea. De aceea nu înțeleg de ce trebuie să începem fiecare partidă blindați, ermetici, să păcălim fotbalul... mama lui de fotbal, că mă las de comentat! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby madfox » Sun Jun 26, 2016 9:10 pm

Frate cel mai mult ma enervează nu ca am pierdut ci ca am jucat ca niște fraieri.Închiși, fricoși, 2 închizători cu Albania... Budescu și Maxim lăsați acasă... Prepelita bleah...
Pe de alta parte Croația a fost mult peste sleahta lui Ronaldo aseară, dar asa ceva sa câștige portughejii la singura acțiune ce bulan
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Sun Jul 03, 2016 10:44 am

Si s a terminat si campionatul european....Germania campioana europeana!

Un campionat slabut din punct de vedere valoric,intocmai ca si raposatul campionat mondial.Desi fotbalul pe echipe de club e la apogeul dezvoltarii sale ,cel pe echipe nationale schiopateaza rau in ultimii ani.Nu stiu care este exact explicatia,ori oboseala jucatorilor ori lipsa de motivatie financiara,cel mai bun exemplu aici fiind putoarea de Messi care niciodata nu a facut nimic pentru Argentina.Desi a avut toate recordurile cu Barcelona,nu va egala faima si popularitatea lui Maradona.Nu poti fi cel mai mare jucator din istorie fara a fi campion mondial.Dupa mine Messi nu poate sta alaturi de maradona sau pele ci doar un pic mai jos in galeria altor jucatori exceptionali cum ar fi Platini,Zidane sau Ronalzii,portughezul si brazilianul.

Felicitari Germaniei si antrenorului lor metrosexual pentru ca respecta fotbalul ,suporterii si stiu sa se motiveze.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Sun Jul 03, 2016 5:18 pm

Eu de la început spuneam colegilor că Germania va câștiga… aseară mi-au cam tremurat chiloții mai ales că am aflat cu ocazia acestei partide că Germania nu se calificase niciodată ( și nici nu câștigase ) vreodată în fața Italiei la vreun CM sau CE, și cam fuseseră ceva întâlniri… dar totuși au reușit ei cumva să treacă peste o Italie mai pragmatică ca oricând, fără supervedete prin lot ( fără Buffon la sosoteală ) dar formidabilă ca echipă. Acum… ce să zic… mai e mult până departe și orice se poate întâmpla. Merg în continuare pe mâna lor deși văd că galezii au un atac de speriat, portughezii se târâie dar nu știi niciodată când vor răsturna sacul de vedete, francezii ( dacă cumva trec de buturuga înghețată a Islandei ) pot avea publicul de partea lor și pot da din aripi pe traseul Germaniei sau poate Islanda să-i încurce pe toți? Cine naiba să mai știe… până la urmă nu știu cât de slăbuț valoric a fost acest european… este prea tacticizat fotbalul actual ca să mai vezi fantezie, iar atunci când se încearcă d-astea vezi cum aceasta cade victimă organizării… ( asta nu-l scuză pe tata Puiu, să fim înțeleși! :D :D :D ) Belgia, echipă frumoasă, Spania, la fel de frumoasă, chiar și Anglia ( cu mult peste ceea ce arătau ei de obicei pe la campionatele astea ), au plecat acasă cu fantezii cu tot… acum dacă stau bine să mă gândesc și Polonia a arătat altceva pe acolo, dar tot acasă au ajuns. Dintre toate echipele ajunse și rămase pe tablou doar Portugalia nu mi-a plăcut mai deloc, nu că nu ar avea un joc frumos dar parcă la ce nume au prin echipă au avut prea mare noroc de o calificare prin optimi cu 3 egaluri… iată de ce aș spune că Germania pare cea mai îndreptățită să aspire la o dublă care să-i confirme supremația mondială la momentul actual… nu știu ce le spune Lowe ăla pe la vestiare sau cum îi antrenează dar sunt greu al naibii de bătut!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Sun Jul 03, 2016 5:25 pm

Și încă ceva… mi-a plăcut tare de Pelle, nouarul Italiei. De mult timp n-am mai văzut un atacant să câștige mai toate duelurile aeriene și să facă un joc pentru echipă atât de complex. Mi-a mai plăcut tare de Eden Hazard, absolut magnific cu mingea la picior.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Sun Jul 03, 2016 9:39 pm

Eu ma refeream la echipele alea formidabile,masinile de fotbal care erau Italia,Olanda,Germania,Franta si in ultima decada Spania.Nici la ultimul CM Germania nu a fost o superechipa,a batut o argentina care numai ea stie cum s a tarat tot campionatul pana in finala.Desi zilele astea Italia a aratat un fotbal mai ofensiv si placut ochiului nici ea nu a aratat ca o superputere.De aia zic,si ultimul CM slab ,si campionatul asta slab,nu defileaza nimeni,nu va ramane memorabil niciunul din meciurile astea decat pentru echipele mai slab cotate care s au autodepasit.

Noroc cu echipele mici care au facut un spectacol special si nu au fost putine:Polonia,Ungaria,Tara Galilor,Islanda ...Daca ti amintesti asa a fost si la CM,echipe mici care au facut surprize,Costa Rica care a invins Italia in sferturi parca...

E clar ca ceva nu se leaga la nivel de nationale,poate e doar ceva temporar in astia ultimi doi ani sau jucatorii sunt dopati stiintific si nu se ia in considerare de medicii clubului sau personali un varf de forma in perioada asta a anului care ar trebui sa fie de vacanta si refacere.

Probabil ca portughezii vor ajunge in finala,nu joaca fotbal dar sunt experimentati.Franta, desi probabil o sa bata in seara asta, a aratat cam sterila,nemtii is nemti intotdeauna iar Franta nu mai e Franta de acum15 ani.

Mai avem 4-5 meciuri sa ne bucuram de ele si sa ne imaginam ca Romania e castigatoare. :lol:

PS
I auzi ia,cica Gus Hidding vine la nationala.Eu zic ca nu are ce sa fie rau.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Sun Jul 03, 2016 9:58 pm

Mamă… ce le-au mai răsturnat francezii islandezilor în poartă! Numai să nu termine gazul… mai bine se păstrează pentru nemți.
Cine ziceai? Gus Hiddink? Noi nu mai avem antrenori, sau cum? Numai că e greu să-i convingi pe ai noștri… știu ei cam ce au la dispoziție și de aceea nu prea se înghesuie la ușa federației… părerea mea. Oricum, cu echipa noastră națională lucrurile sunt clare… mai bine zi ce finală vezi. Eu zic Germania - Portugalia dar mi-aș dori să văd Țara Galilor acolo… deși la cum au jucat francezii astă seară în prima repriză… parcă văd că nu-mi iese pronosticul cu Germania! :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Mon Jul 04, 2016 9:32 am

Pai nu spusei ca germania e campioana si portugalia in finala?Cine bate la franta germania ia si turneul,nu vad portughezia in stare .

Asta aud ca se vehiculeaza,mai e si Schuster in carti.
Noi pe cine avem?Lucescu sr.,Boloni si Olaroiu.Hidding eu zic ca e peste toti.Lucescu daca nu a primit ocazia cand a vrut o acum douaj de ani eu nu cred ca mai are motivatie si entuziasm la batranete.Pt nationala iti trebuie si asta nu numai profesionalism.
Olaroiu e in bani acolo,multa lume il vede un antrenor fantastic,o fi fost pentru steaua,nu cred ca rupe norii si a devenit un mare savant in domeniu.
Boloni ,nu s ce sa zic,e bun si nu e bun.Stiu ca e serios dar nu stiu cat suflet mai pune si el,a plecat odata dupa cai verzi.
Rednic?Nu e la nivelul ala totusi.

Pe cine sa pui?

Eu zis sa incercam cu un strain,ce mare filosofie,sa vedem cum arata situatia.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby arnydm » Mon Jul 04, 2016 9:52 pm

Băi eu l-aș propune pe Hagi. Măcar asta o să-i pună sigur să atace poarta, că nu prea-i stă în fire să bată mingea pe coclauri… data trecută era clar necopt, acum parcă are exact vârsta și experiența care trebuie, părerea mea. Oricum, mai bine unul de-al nostru...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul iuropian 2016

Postby amabilu » Wed Jul 06, 2016 12:26 pm

Deseara meci
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to Fotbal

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron