Experienta achizitionare tac

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Experienta achizitionare tac

Postby AlexandruM » Fri Aug 26, 2011 9:01 am

Pe la inceputul verii, tot rasfoind forumul azbilliards, mi-a picat fisa sa-mi iau un tac nou, mai performant, care ar inlocui tacul meu McDermott L23.
Criteriile erau urmatoarele:
1) Tacul sa fie al unui producator american (produs in SUA).
2) Pretul intre 200-300 euro.
3) Design clasic in care ar predomina frumusetea lemnului.
4) Tacul sa nu fie gen sneaky pete.

Asadar au inceput cautarile, initial m-am orientat catre tacurile McDermott cu shaft G-Core, dar nu am reusit sa gasesc un design care sa-mi placa, cele care se incadrau in pretul dorit aveau parca prea multe elemente decorative, pe alocuri puerile (decoratii cu lup, soparla, amerindieni). Plus ca imi doream totusi un producator nou. Studierea siturilor a continuat, pe cele rusesti se recomandau tacurile Viking, mie insa nu mi-a placut designul lor, in special forma bumper-ului, la fel am dat deoparte si tacurile Meucci, dealerul lor oficial in Rusia a recunoscut ca a avut numeroase probleme cu calitatea acestor tacuri. Tacurile Bear, desi interesante ca si design, nu erau produse in SUA.
In cele din urma am ajuns intr-un fel intamplator la tacurile marca Joss, erau combinatia perfecta a cerintelor mele, plus la toate unul dintre jucatorii mei favoriti, Kaiser-ul joaca cu un tac facut de Dan Janes. Dupa studierea tacurilor cu pretul dorit, m-am oprit la Joss JOS69 (http://www.budgetcues.com/joss-pool-cue-jos69.htm).

Urmatorul pas era comandarea tacului. Am decis din start ca nu voi face comanda de pe e-bay sau magazinele online din SUA, intrucat din cate am citit, exista riscul sa fiu nevoit a plati TVA la produsul cumparat. L-am contactat si pe birdy, dar el nu aduce tacuri Joss. Am apelat la serviciile lui madfox, oferta sa a fost una corecta, dar trebuia sa ajung la Bucuresti sa dau banii si sa ridic tacul, iar termenul de livrare mi s-a parut cam mare, desi normal pentru un produs livrat din SUA. Stiti voi cum e cu dorinta de a avea cat mai repede produsul dorit, la chestii de genul asta trebuie sa recunosc ca nu prea am rabdare. ;)
In cele din urma am ajuns la dealerul de echipament pentru biliard - Dynamic (http://www.dynamic-billard.com) din Germania, aveau toate avantajele, calitatea si seriozitatea germana, lipsa sigura a TVA-ului, renumele magazinului. Imbucurator era si faptul ca aveau dilerul lor local in Romania - ATD Biliard, ce putea fi mai simplu decat sa cumperi de la un magazin din tara?
Le-am trimis un mail celor de la ATD si raspunsul a venit destul de rapid, tacul pe care il doream eu nu il aveau in stoc, in schimb mi-au propus un tac Mezz la 500 de euro si un alt tac Joss la 355 euro, cireasa de pe tort a fost urmatoarea oferta - Tac Joss Jos63 la super pretul de 455 euro, cu discount generos de 37 euro, pret final de 417 euro. Ce sa mai, cea mai buna oferta ce ar putea exista vreodata :x , am uitat sa mentionez ca pe situl german al celor de la Dynamic acelasi tac se vindea la pretul de 210 Euro (livrarea in ROmania - 22 euro). Am ramas nedumerit si complet dezamagit, inca odata firmele din Romania mi-au demonstrat ca nu au dorinta de a dezvolta o afacere de lunga durata, vor maxim profit astazi. Cum e posibil sa ceri pret dublu :?: :?: :?: nu reusesc sa inteleg nici pana acum, desi activez in zona comercialului, e prea multa nesimtire in asa ceva.

Unica solutie ramanea comanda directa de la Dynamic, le-am trimis un mail sa ma conving ca in afara de cei 22 de euro cat costa livrarea nu mai sunt si alte taxe, mi-au confirmat ca nu exista. Am facut comanda pe site-ul lor, au preturi foarte bune si evident ca pe langa tac am comandat o husa, apoi un tac Dybior de break/jump cu pastila fenolica, pastile si diverse accesorii pentru intretinerea tacului. Mi-au oferit o reducere de 5% care era in esenta costul transportului. Neavand activ un cont de Paypal, am achitat prin banca, aici m-am cam fript deoarece comisionul bancar a fost cam maricel, dar asa e la inceput te lovesti de toate pana inveti.
Am trimis mail ca am efectuat plata si la 1 zi mi-au confirmat primirea banilor si livrarea coletului prin UPS, mi-au dat numar de urmarire a coletului, astfel verificam in regim online pe unde au calatorit bunurile mele. In a 3-a zi dimineata am vazut ca produsele au ajuns la Otopeni in jurul orei 7, am fost foarte surprins cand la ora 09.30 m-a sunat curierul sa-mi spuna ca poate veni sa-mi predea bunurile, in 10 minute ne-am intalnit.
Produsele erau ambalate solid, iar curierul cu foarte mult bun simt, mi-a zis sa desfac coletul sa verific daca sunt toate bunurile comandate si nu au vreo problema. Am verificat era totul OK. Am ramas putin nedumerit de faptul ca tacul Dybior era ambalat in husa de polietilena, in timp ce Joss nu avea asemenea husa,ci era doar infasurat bine cu multa folie cu bule. Abia acasa am observat ca pe shaft era o mica zgariatura, iar pe butt la un element decorativ se regaseau doua gauri microscopice, sesizabile, deoarece nu aveau lac care sa le acopere. Oricum tinand cont de experienta pe care a avut-o cineva cu un tac Samsara de cateva mii de euro si problemele la remedierea lor, zgariatura si gaurile erau ceva nesemnificativ.
Am inregistrat tacul pe site-ul celor de la Joss si le-am scris despre problemele descoperite, raspunsul a venit foarte promt de la Dan Janes, intai mi-a comunicat caracteristicile tacului meu, printre care si faptul ca tacul fusese finisat in anul 2007 si s-a oferit sa remedieze gratis problemele, eu urmand sa suport doar costul transportului. I-am multumit pentru raspuns si i-am zis ca nu merita deranjul pentru aceste chestii minore. Faptul ca tacul meu a fost produs in 2007 mi-a placut, daca in 4 ani de depozitari a ajuns la mine perfect drept, cu siguranta asa va ramane de acum inainte.

Acum despre cum joaca un tac Joss. La inceput mi-a fost mai greu, dar in prezent m-am obisnuit, are greutatea potrivita si o lovitura placuta, numai buna pentru loviturile medii si lente, adeptul carora sunt. Mi-a placut faptul ca se infileteaza mai usor si rapid decat McDermott. Printre partile mai "neplacute" este faptul ca shaftul luneca mai greu fata de McDermott, eu joc mereu cu manusa si am un fix cu lunecarea shaftului, iar cand manusa e ceva mai umeda lunecarea nu mai e perfecta, dar se rezolva cu polisarea mai deasa a shaftului.
Referitor la tacul de break/jump Dybior, desi costa doar 39 de euro este foarte bine facut, cu un grip comod, shaftul luneca excelent. Este cu mult peste ceea ce se gaseste la aceeasi bani in magazinele din tara. Pastila fenolica face toti banii la jump, am reusit in 10 minute sa fac jump, in schimb la break nu iarta daca nu lovesti bila alba in centru, miscue devine frecvent. Pastila din pacate lasa urme pe bila alba, de aceea in viitor vreau sa comand un shaft cu pastila normala.

Dezamagirea cea mai mare a fost insa alta, la 2-3 saptamani dupa ce m-am obisnuit cu tacul, am constatat ca nici cel mai scump tac din lume nu va baga singur bilele in buzunare, fara antrenament si competitii nu ai cum sa cresti in joc. Ar fi fost prea simplu sa devii un jucator mai bun doar prin cumpararea uneltelor mai scumpe. Acum imi revizuesc total pozitia la masa, loviturile, atitudinea, iau totul de la capat, sper sa dea rezultate.

PS In planurile de viitor am cumpararea unui tac Schon sau a unui custom s/h, unica conditie fiind sa imi ridic nivelul de joc pana la realizarea lejera a breackurilor in 8 ball:) In planuri mai apropiate achizitionarea unui shaft OB1.

Post PS Cam lung mesajul, dar sper sa fie de folos cuiva.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests