Billiard Kombat Open

Orice concurs international sau roman despre care merita discutat
Forum rules
Cei care doresc sa discute exclusiv despre acest concurs o pot face aici

Re: Billiard Kombat Open

Postby amabilu » Fri May 15, 2015 7:46 pm

Un mic update:
De acum seria de concursuri BKO se va disputa exclusiv la TAC.Pe de o parte mi se pare firesc si natural sa organizezi o competitie pe mese adecvate,pe de alta parte, cum majoritatea jucatorilor sunt de nivel amator,surprizele vor fi mai rare de acum inainte si destule meciuri vor deveni mult mai incalcite pentru ca se va rata mai mult.Chiar nu se compara galetile de buzunare din IDM cu urechile de ac de pe Dynamic 3.Avantaje si dezavantaje,ma rog.

Pentru IDM nu va fi mare pierdere,ramane cel mai agreabil si frecventat club de biliard din tara iar TAC gaseste o cale foarte buna de a se mai anima cu ocazia seriei de concursuri.Nu numai atat,teoretic jucatorii care participa la BKO ar trebui sa vina sa se antreneze tot acolo,pe aceleasi mese.Pare a fi o lovitura inteligenta aceasta gandita de TAC prin prisma acestui fapt,aceea de a mai castiga ceva clienti fideli.

BKO merge mai departe,sper sa reziste mult si bine dar repet ce am mai spus ,e inca prea putin pentru ca biliardul sa se dezvolte.Pentru asta ar fi nevoie de un proiect care sa implice masuri de amploare,ceva bani si un management inteligent al unor oamani entuziasti,onesti si intreprinzatori.Sa speram ca acest BKO e inceputul unor schimbari majore.

Sanatate!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Fri May 15, 2015 10:43 pm

Pe de altă parte... mai multe turnee ar însemna o colaborare foarte strânsă între cluburile organizatoare... la cât de mulți jucători sunt dacă se vor organiza 3 turnee în București în aceiași zi s-ar putea întâmpla minunea de a juca direct finala în unele cazuri! ;) :D :D :D Evident... ar fi perfect o astfel de situație... să ai de unde alege, la ce turneu să te duci. Dar ce te faci... nu cred că se vor înmulți cu prea mult BKOmbatanții indiferent de premiile puse în joc... cam ăsta este maximul la ora actuală. Cred că doar Cupa României mai adună o astfel de participare, dacă nu cumva mai mare prin prezența delegațiilor din afara capitalei... cauzele sunt cele știute și la ele nu văd rezolvare... la nivelul social la care suntem, foarte puțini își pot permite statutul de cotizanți, pentru că să fim serioși... de la nivelul de jucător ocazional nu ai cum accede mai sus de primii 32, doar o minune te-ar putea scoate mai sus... cam ăsta este adevărul trist. Reversul este că nimeni nu face acte de caritate... cine naiba poate pompa non-stop bani într-un sport fără vreo posibilitate de a scoate măcar investiția făcută? Ceea ce face d-nul Dobre este cu atât mai lăudabil... mereu mă întreb cât mai rezistă! Sincer... probabil că BKO va ajunge un turneu sporadic, poate chiar anual în scurt timp... să dea D-zeu să mă înșel!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby amabilu » Sun May 17, 2015 10:46 am

Cel mai probabil pare ca te inseli,mai ales daca privim lucrurile prin prisma unui fapt,acela ca Leo Dobre a cumparat 51 la suta din TAC biliard.Aceasta este informatia care s a vehiculat insistent ieri la ultimul BKO si de vreme ce BKO s a mutat cu tacuri si bagaje la TAC cred ca e adevarata.

Nu pot sa spun decat ca este imbucurator faptul ca cel mai mare si mai potrivit club destinat biliardului competitional va fi manageriat de cel mai potrivit om sa faca asta in momentul de fata,Leo Dobre.

Repet ce am mai spus,habar nu am cine este acest Leo Dobre,nu stiu nimic de el ,insa de un timp incoace a creat o miscare exceptionala si fara precedent in biliardul romanesc.Sper ca nu se va margini sa aiba aceasta initiativa privata si se va indrepta curand catre conducerea federatiei.Ar trebui sa i se faca loc si cei vechi sa se dea la o parte iar in caz contrar cred ca se va descurca sa si castige aceasta pozitie.Solutii sunt:alegeri noi la federatie,crearea unei noi federatii si afilierea internationala odata cu dezafilierea celei vechi,parasirea federatiei de catre jucatorii existenti etc.
Avand calitatile lui si din pozitia de sef al structurii administrative a acestui sport se pot accesa altfel banii atat de necesari dezvoltarii biliardului.Mai mult,dezvoltarea trebuie facuta la nivel national nu doar in Bucuresti.

Eu personal ii urez succes si sunt convins ca va sti ce are de facut.Daca este atat de dedicat si de pasionat precum pare este si constient ca de vreme ce poate face atat de mult trebuie sa incerce sa faca si mai mult.Cred ca e destul de ambitios sa gandeasca la scara mare.

Succes Leo Dobre in tot ce vei face si nu uita sa umbli la aerul conditionat ca sa nu mai bata direct in cap,orienteaza l mai spre lateral asa.Cred ca Ancuta l a pus sa bata in capul jucatorilor de biliard ca sa i protejeze pe aia de snooker,acu tu sa l muti invers :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Sun May 17, 2015 11:35 pm

Și eu mă alătur celor ce-i doresc multe succese lui Leo Dobre... dar nu de asta vorbeam. Vorbeam despre cât de mult poate susține ceva negativ pe balanță... chiar dacă ar fi proprietarul 100% al unui club de mărimea celui menționat și tot ajungem la aritmetica pură... minus adunat cu minus nu va da plus niciodată. Pot avea rezerve... din experiențele altor sporturi?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby amabilu » Mon May 18, 2015 9:31 am

Bineinteles ca putem avea rezerve,nu numai din experientele altor sporturi ci si din experienta noastra de romani unde minunile tin 3 zile.Nici eu nu sunt incarnarea entuziasmului,dimpotriva ,incerc sa ma ponderez cu atat mai mult cu cat vad ca oamenii din fenomen se multumesc sau se complac cu starea asta de baltire,existenta din pacate si la nivel international.Eu sunt nou-venit si cand am luat contact cu situatia din acest sport am fost si intrigat si revoltat si stupefiat.Am zis WTF,ce se intampla,de ce nu se face ceva,care e problema?Apoi am renuntat la dilemele existentiale ale sportului asta vazand ca nimeni nu pare preocupat de problema.Asta e alta dintre mirarile mele,nimeni nu pare interesat nici macar sa discute fenomenul.

Ca sa inchei, doar oamenii fac lucurile sa se miste si atunci cand vezi un om cu initiativa si rezultate ti se pare a fi ceva reconfortant.Pe de alta parte, sunt multi bani in tara asta asa ca macar ceva firimituri s ar putea aduna si pentru acest sport.De ce nu se face asta?Cred ca putem gasi usor raspunsul daca ne interesam,nu e greu de banuit.

Ca vorbeai de artimetica...Am zis ca nu stiu nimic de acest Dobre dar ma indoiesc ca ar aduce bani de acasa,doar sa aiba foarte, foarte multi.Mai probabil este un om de afaceri care, avand conexiuni bune in acest mediu, poate sa atraga niste fonduri catre biliard.

Nu stiu ce a facut nativul tau cu Sergiu Voicu,jucau aseara pe la 11 30,vad ca nu au tiparit nimic pe pe febe.Nu pot sa inteleg insa lipsa asta de autocontrol a unui jucator cu atat de mare experienta.Sa ai o lovitura foarte usoara si sa te repezi la ea ca sa o ratezi.Ma rog ,inconsistenta departajeaza jucatorul foarte bun de jucatorul profesionist.Sau poate era foarte obosit,cam pleznea bilele,parca ar fi vrut sa scape de ele mai repede.Sau inchizi o masa in viteza la mare arta si pleznesti neagra care intra in buzunar insa alba fiind lovita atat de puternic ricoseaza in alt buzunar.Oboseala sa zicem ca ar justifica asta insa altfel nu prea e de inteles aceasta impulsivitate si nerabdare in tratarea loviturii.

Eu cu asta mi am am incheiat pledoaria referitor la chestiunile principiale din biliard,la ce valoare am eu in sportul asta chiar nu e treaba mea sa mi pese absolut deloc.Dar sa nu ne iluzionam ca destinul crud e de vina ci sa acceptam ca avem sportul pe care il meritam.Lucrurile nu se schimba de la sine si nu o sa vina aia de la ping-pong sa repare biliardul.Cand se va pune mana de la mana cu onestitate si dorinta de a face ceva atunci se va vedea.

De aceea privesc cu bucurie orice omslashinitiativa care da speranta unei schimbari sau innoiri.

Eu intru in vacanta de la postari ,banat fiind de moderatorul acestui forum care mi a confiscat duminica tacul pentru postari inadecvate :D Are si el dreptate,am ajuns la 173 posturi din care 172 am spus tampenii.Sper sa mi l mai dea inapoi desi am o presimtire sumbra vazand ca isi cauta la rubrica vanzari o husa mai mare :D
Spor la bile tuturor!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Mon May 18, 2015 3:19 pm

amabilu wrote:Nu stiu ce a facut nativul tau cu Sergiu Voicu,jucau aseara pe la 11 30,vad ca nu au tiparit nimic pe pe febe.Nu pot sa inteleg insa lipsa asta de autocontrol a unui jucator cu atat de mare experienta.Sa ai o lovitura foarte usoara si sa te repezi la ea ca sa o ratezi.Ma rog ,inconsistenta departajeaza jucatorul foarte bun de jucatorul profesionist.Sau poate era foarte obosit,cam pleznea bilele,parca ar fi vrut sa scape de ele mai repede.Sau inchizi o masa in viteza la mare arta si pleznesti neagra care intra in buzunar insa alba fiind lovita atat de puternic ricoseaza in alt buzunar.Oboseala sa zicem ca ar justifica asta insa altfel nu prea e de inteles aceasta impulsivitate si nerabdare in tratarea loviturii.



Să înțeleg că te referi la Robert Braga... nu mă mai miră cu nimic la masă, indiferent ce ar face. La ce bile ratate sau pierderi de poziții am văzut la el... ar trebui scris un roman pe tema asta! Nu cumva pe la 4-1 a făcut d-astea? Bine că nu m-am uitat, bine că nu sunt cardiac, bine că nu sunt genul fanului legat la ochi că altfel... cine știe ce mai pățeam din cauza lui! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Tue May 19, 2015 10:27 pm

Văzui că prietenul nostru comun Madfox a povestit ceva din aventura lui la Atomic Cup... cum pe blog nu mă prea descurc cu postările am să bag un mic comment pe-acilea... în primul rând să-ți reușească operația și să-ți redea ochiul de vultur din tinerețe!

Acuma despre sistemul de punctaj de la cele 2 etape de calificare la Eurotur... cu numărul de victorii. O mare porcărie. Dacă făcea o singură grupă era relevant... la 4 grupe nu mai este. Știu... este turneul lui, sunt banii lui, regulile lui, etc. Matematic... o victorie este o victorie. Doar că nu sunt aceiași jucători în fiecare grupă să fie ceva echitabil, plus că așa cum spunea Madfox... 2 jucători au plecat după 2-3 înfrângeri deci restul au primit ceva mocca sau au fost privați de o posibilă victorie ( nu cunosc exact cum s-a procedat, înclin să cred că prima variantă este cea pe care s-a mers ). Plus că așa cum a fost gândit sistemul, adică 4 grupe de 8, piramidă dublă de 16 duce la un posibil caz în care câștigătorul să adune un număr mai mic de victorii, deci un număr mai mic de puncte, ceea ce nu prea este normal. Dacă finala a fost cumva Sergiu Voicu - Robert Braga, atunci este demonstrată teoria mea... oricum, din punctul meu de vedere chiar nu contează care este sistemul de punctaj atât timp cât au paricipat ( doar ) 32 de jucători. Cu riscul de a-mi atrage antipatii dar am văziut nume mult mai cunoscute în biliardul românesc la Atomic decât unele de la Eurotur... mă rog, chestie de percepție. O altă constatare... Ionut Simion ZERO puncte. Ori a fost unul din cei 2 plecați după 2-3 dușuri reci, ori a reușit performanța ( cu ghilimele ) de a demonstra că finala BKO de data trecută a fost o întâmplare... în ambele cazuri... no comment. Aaaa! Da. Mai este varianta a treia... a nimerit în grupa morții! ;) :D :D :D Mamăăă... ce rău mai sunt!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby AlexandruM » Tue May 19, 2015 11:56 pm

Ionut a fost, a jucat primul meci, dupa care a disparut de la concurs, iar pe tabel a aparut ca are infrangeri in toate meciurile.
Numarul de 32 la calificarea pentru eurotour nu ar trebui sa te mire, o parte din bombardieri au fost la BOE Polonia, iar restul jucatorilor de nivel mediu au realizat ca este posibil sa nu se descurce la un nivel asa ridicat, prin urmare participantii au avut parte de un concurs foarte intens in care nu existau practic outsideri.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Wed May 20, 2015 5:12 am

AlexandruM wrote:Ionut a fost, a jucat primul meci, dupa care a disparut de la concurs, iar pe tabel a aparut ca are infrangeri in toate meciurile.
Numarul de 32 la calificarea pentru eurotour nu ar trebui sa te mire, o parte din bombardieri au fost la BOE Polonia, iar restul jucatorilor de nivel mediu au realizat ca este posibil sa nu se descurce la un nivel asa ridicat, prin urmare participantii au avut parte de un concurs foarte intens in care nu existau practic outsideri.


Să lăsăm deoparte dispariția lui Simion ( motivată sau nu ) pentru că în continuare ai făcut o remarcă care face toți banii, mai exact, care spune multe... cu alte cuvinte acei jucători de nivel mediu au refuzat să devină cotizanți cu acte în regulă. Iar despre concursul foarte intens, în care nu existau outsideri... hmmm... într-un meci primul la 9, fie el și de bila 9, jucător mediu fiind ai șanse sub 20% să treci de jucătorii din top 16 ( nu mă apuc să-i enumăr, se știu foarte bine cam care sunt primii 16 în România )... cum nu am la dispoziție rezultatele ci doar piramida de 16 și componența grupelor pot spune că s-au respectat în totalitate calculele hartiei... poate îmi spuneți voi, cei care ați fost pe acolo, unde a fost surpriza... eu unul mă conving din ce în ce mai mult că sistemul gândit a fost și este unul care nu dă șanse reale unui jucător mediu. Este evident că eu unul îmi doresc să ajungă la Eurotur numai jucători care pot face față unui astfel de turneu. Dacă vor fi 10 atunci îi pot enumera acum și vedem care este rezultatul turneului... așadar:
Braga, Gândac, Cristea, Ladany, Viziru, Sergiu Voicu, Toader Marian, Babken, Maican și probabil Dan Moraru. De 8 din ei sunt sigur, al noulea am șanse de 50% să-l ghicesc iar Dan Moraru l-am adăugat pentru simplul motiv că trebuie să iasă 10... și cum alți jucători gen Surdea nu au fost prezenți... Comentăm după aflarea lotului ce va reprezenta România la Eurotur...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Wed May 20, 2015 3:23 pm

Și o sugestie... Din punctul meu de vedere aș face în felul următor: declar momentul 0. Din acest moment stabilesc exact cam ce vreau eu, X, care vreau și pot să fac ceva pentru dezvoltarea biliardului românesc... păi vreau să formez un lot capabil să reprezinte România la etapele Eurotur. Câți jucători pot susține? Păi... 6! Ok. Care sunt primii 12-16 jucători din România care pot reprezenta România acolo? Păi x, y, z, etc. Iau legătura cu ei, văd care pot participa la un fel de campionat, un fel de Liga Campionilor? Păi 10. În funcție de programul Federației Europene, al Federației Române ( dacă este nevoie și susține și ea dezvoltarea biliardului ) stabilesc niște etape, cu reguli clare, gen campionat, fiecare cu fiecare, cu sau fără taxe este alegerea lui, din care primii 6 participă cu susținerea respectivului la jumătate din etapele Eurotur... dar... în paralel continui cu Liga UEFA, rezervată jucătorilor de nivel mediu... tot campionat, cu aceleași reguli. Primii 2-4 primesc dreptul de a participa în viitor în Liga Campionilor de unde vor retrograda cei mai slabi clasați... cu sau fără taxe, după cum crede jupânul. Dar... jucătorii vor semna angajamente de jucători amatori. Ei aparțin unui club, sunt obligați să respecte un regulament de ordine interioară, etc. Nu se conformează? Umblăm la cutia cu maimuțe... 2 ani de zile nu mai au voie să reprezinte România la un turneu al Federației Europene, chiar dacă se susțin singuri sau... nu mai sunt acceptați la competițiile Federației Române sau ale cluburilor partenere, etc. Ordine, disciplină, respect dacă vrei să faci biliard.

Poate aberez, poate visez. Îmi asum responsabilitatea când spun că fără o colaborare între cluburi, Federație, investitori, fără un plan bine stabilit cu sarcini asumate prin angajamente scrise nu prea poți face ceva cu adevărat impresionant... toate aceste în paralel cu un program pentru amatori bine implementat de Federație, probabil mediul de selecție pentru viitor.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to CONCURSURI OPEN

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests