Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby Roli » Fri Feb 10, 2012 12:26 pm

Multumesc de răspuns, bila 8 știam ca trebui sa intre curat.
Roli
Pionier
 
Posts: 12
Joined: Mon Feb 06, 2012 3:48 am

Re: Bila 8

Postby arnydm » Fri Feb 10, 2012 9:00 pm

Cristi wrote:Dorian...tare explicatia...trebuiau si niste tutoriale video si era totul complet :)


păi deh, acu' nu am nimic cu omu'... dar să știe regulamentul pe de rost e una... alta este să-l și înțeleagă. Tocmai d-aia am repetat același lucru de cateva ori... nu trebuia lămurit omul? :) Sper să nu se supere, intenția nu a fost și nu este una de bășcălie ci este un răspuns mai hâtru la nedumerirea sa.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Bila 8

Postby Viking » Mon Feb 27, 2012 1:09 pm

Neagra se poate anunta oriunde ? Chiar si intr-un colt unde, teoretic, nu o poti baga ? Sau trebuie sa fie evidenta lovitura ?
Pt ca am vazut partide in care, nu a anuntat neagra ca nu putea o lovitura clara , a dat siguranta la neagra(ratata), o lasa chiar aprope de un buzunar si a venit adversarul si a golit masa si zice mersi frumos cu neagra langa buzunar.
Deci putea anunta buzunarul acela numai pt a-l ocupa sau nu, fiindca nu avea o lovitura evidenta pe el ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Mon Feb 27, 2012 3:08 pm

Nu prea iti inteleg intrebarea si nici nu cred ca stapanesti f bine regulamentul... Orice bila se anunta (doar cele care nu sunt evidente pot face exceptie)... Bila neagra poate fi introdusa in orice buzunar. ce vrei sa zici cu buzunar blocat???? ...Pt ca de ex, daca tu esti la neagra si o anunti la un buzunar si ratezi si lasi bila pe marginea buzunarului, eu pot sa vin la masa si sa bag bila in buzunar acela si astfel castig.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby dreqonline » Tue Feb 28, 2012 1:25 pm

Cred ca se refera la varianta de bila 8 cu "colt protejat".
George
dreqonline
Jucator
 
Posts: 62
Joined: Wed Jan 06, 2010 5:35 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Cristi » Tue Feb 28, 2012 2:54 pm

Ce puii mei mai e si ala? :lol: Unde gasesti tipu asta de joc? E nou aparut? :mrgreen:
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby dreqonline » Tue Feb 28, 2012 11:26 pm

e de cand lumea si pamantu', din categoria la coltul opus :)
George
dreqonline
Jucator
 
Posts: 62
Joined: Wed Jan 06, 2010 5:35 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby felician » Wed Feb 29, 2012 5:49 am

E pentru jucat in baruri unde se plateste la fisa si se doreste lungirea jocurilor. Tocmai de aceea faulturile nu se penalizeaza cu free-ball ci cu ... nimic sau in unele cazuri cu alba de doua ori.
felician
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Sat Feb 04, 2012 8:03 am

Re: Bila 8

Postby Cristi » Wed Feb 29, 2012 7:59 am

Eu am intrebat in gluma...Stiu "jocul" numai ca este din popor...si regulile difera de la om la om din ce a auzit fiecare...nu exista un regulament in acest sens si de aceea nu il consider JOC de pool. Mai existau variatiuni parca (neagra cu manta, etc... insa iarasi mi se par reguli aiurea)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby Viking » Wed Feb 29, 2012 12:08 pm

dreqonline wrote:Cred ca se refera la varianta de bila 8 cu "colt protejat".


Da ala era cazul, n-am specificat. Se practica. Rezerv coltul si adversarul nu mai da acolo. Sunt sigur ca se practica in multe locuri, nu inteleg ce-i atat fun. Ca nu o fi profesionist sau exact dupa regulament... Imi cer scuze, n-am stiut ca ma aflu numai intre jucatori superprofi.
Io cand ma duc in fro crasma si ala zice "jucam asa" io ma adaptez, ca-i mai usor decat sa incerc sa-i explic (mai ales ca n-am regulamentul cu mine tot timpul). Am intalnit jucatori ca ma acuzau ca schimb regulamentul ca sa castig mai usor. :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest