Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby oancea.cristian » Sat Aug 27, 2011 4:44 pm

nu conteaza daca a atins manta. Castiga cel care are bila mai aproape de manta.
oancea.cristian
Pionier
 
Posts: 31
Joined: Fri Aug 26, 2011 5:10 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby AlexInter » Fri Sep 23, 2011 7:26 pm

Am si eu cateva nelamuriri:
1. In cazul in care introduc o bila de-a mea si una de-a adversarului, raman la masa?
2. Daca prima data lovesc bila mea, iar apoi o bila de-a adversarului intra in buzunar, are ball in hand?
3. Daca execut o lovitura combinata de genul: bila 1 loveste bila 2, iar bila 2 intra in buzunar, e in regula?
4. Daca spun ca introduc o bila, dar mai intra una, raman la masa sau?
AlexInter
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Mon Aug 01, 2011 12:35 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Fri Sep 23, 2011 8:12 pm

1. Da, daca ai introdus bila in buzunarul anuntat.
2. Nu.
3. Da, daca anunti ca vrei sa introduci in buzunarul respectiv bila 2.
4. Da, daca bila este introdusa in buzunarul anuntat.(e la fel ca la pct. 1)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby madfox » Fri Sep 23, 2011 9:26 pm

Cristi a raspuns foarte bine :D
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby felician » Wed Feb 08, 2012 9:48 am

Salut baieti!
Am si eu cateva nelamuriri cu privire la regulile la jocul bila 8:

1. De ex sunt la bila 8, dau incet, alba atinge bila 8, apoi o manta iar bila 8 ramane pe masa fara sa atinga nici o manta. In acest caz e fault (freeball)?
2. Cum se descrie corect o lovitura legala cu saritura?
felician
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Sat Feb 04, 2012 8:03 am

Re: Bila 8

Postby Cristi » Wed Feb 08, 2012 10:08 am

felician wrote:Salut baieti!
Am si eu cateva nelamuriri cu privire la regulile la jocul bila 8:

1. De ex sunt la bila 8, dau incet, alba atinge bila 8, apoi o manta iar bila 8 ramane pe masa fara sa atinga nici o manta. In acest caz e fault (freeball)?
2. Cum se descrie corect o lovitura legala cu saritura?


Salut.

1. Atat timp cat, dupa contactul bilei albe cu bila obiect, cel putin una din ele atinge o manta (in acest caz bila alba atinge manta), lovitura este corecta. In concluzie nu este fault.
2. Un jump(lovitura sarita) trebuie executata lovind ferm cu tacul de sus, astfel incat bila alba sa poata sari. Este fault daca se loveste sub bila alba, pt ca astfel bila alba sare din tac. Se foloseste un tac special pt astfel de lovituri(mai scurt si cu o pastila dura)Ceva in genu asta: http://www.biliard-tv.ro/video/129/Practice-jumps sau un jump deosebit de frumos: http://www.biliard-tv.ro/video/159/Supe ... AUL-MAICAN
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Feb 09, 2012 9:35 am

8.16 Lovitura sarita - Jump
O lovitura sarita este aceea la care bila alba este facuta sa sara peste un obstacol cum ar fi o bila
obiect sau o parte a mantei. Daca lovitura este sau nu legala depinde de executia sa precum si de
intentia jucatorului. Normal o lovitura de jump legala se executa prin ridicarea tacului si trimiterea
bilei albe inspre masa, de unde ricoseaza.

Ai in attach regulamentul oficial, complet de biliard ...
Attachments
regulamente de joc.pdf
(657.33 KiB) Downloaded 572 times
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Roli » Fri Feb 10, 2012 5:03 am

stiu regulamentu mai bine ca pe tatal nostru dar am o dilema...

daca lovesc bila mea si intra in buzunar si al adversarului in alt buzunar tot eu urmez sa dau, dar daca lovesc bila mea si intra bila adversarului prima data si dupa a mea cine urmeaza la masa?
Roli
Pionier
 
Posts: 12
Joined: Mon Feb 06, 2012 3:48 am

Re: Bila 8

Postby arnydm » Fri Feb 10, 2012 6:17 am

Atât timp cât lovitura este anunțată, prima bilă lovită de bila albă este o bilă din grupul tău de bile, nu mai contează care bilă intră prima sau dacă pe traiectoriile rezultate de carambolul bilei albe cu bila din grupul tău de bile se mai dezvoltă și alte bile care intră în alte buzunare ( excepție făcând bila 8, evident, caz în care ai pierde partida )... cu alte cuvinte și mai simplu: anunți o bilă în buxunarul X, dai, lovești o bilă din grupul tău de bile ( nu trebuie să fie neapărat bila care este anunțată ), din carambolul bilei albe mai pleacă 3 bile care intră în alte buzunare dar și bila anunțată care intră în buzunarul anunțat ( cum am mai spus, nu și neagra într-un buzunar în timpul aceleași lovituri ), lovitura este legală și este tot rândul tău la masa cu condiția să nu fi făcut un fault în timpul executării loviturii și până la oprirea bilelor pe masă... dacă ești la bila neagră și dai la ea, anunți buzunarul, este prima bilă lovită de bila albă, intră în buzunar și mai intră și o bilă a adversaului ( înainte sau după bila neagră ) este același lucru: ai câștigat! :) Condiția este să nu intre și alba undeva... cu alte cuvinte: prima bilă lovită trebuie să fie o bilă din grupul tău de bile, bila anunțată trebuie să intre în buzunarul anunțat, nu trebuie să faci fault în timpul loviturii sau după executarea ei, nu intră într-un buzunar în timpul loviturii și bila 8... rezultă că lovitura este legală, nu mai contează dacă mai intră și alte bile în alte buzunare, indiferent dacă sunt ale tale sau ale adversarului, dacă este prima sau ultima bilă intrată, excepție făcând bila 8, caz în care pierzi... cazul loviturii la bila 8 l-am tratat mai devreme așa că subiectul este tratat pe înțelesul tău! ( sper... :)) )
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Fri Feb 10, 2012 7:51 am

Roli wrote:stiu regulamentu mai bine ca pe tatal nostru dar am o dilema...

daca lovesc bila mea si intra in buzunar si al adversarului in alt buzunar tot eu urmez sa dau, dar daca lovesc bila mea si intra bila adversarului prima data si dupa a mea cine urmeaza la masa?


Raspuns scurt: tot tu urmezi la masa.

Dorian...tare explicatia...trebuiau si niste tutoriale video si era totul complet :)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest