Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby AlexandruM » Wed Feb 29, 2012 12:17 pm

Viking, nimeni nu face fun doar de dragul de a face mishto. Lumea de pe acest forum joaca de obicei dupa Regulile Oficiale ale fiecarei discipline, de aici si nelamuririle despre ce fel de joc vorbesti tu. Nimeni nu poate sti toate regulile de joc din toate crasmele si barurile din tara.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Bila 8

Postby Viking » Wed Feb 29, 2012 12:37 pm

asa e. numai profi peste tot. am vazut pe youtube meciurile cu jucatorii "de top". distractive rau... dar e bine ca-s dupa regulamente si ca au scule scumpe.

............ma mai miram ca e mort forumul asta...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby impdcl » Wed Feb 29, 2012 5:02 pm

Viking wrote:asa e. numai profi peste tot. am vazut pe youtube meciurile cu jucatorii "de top". distractive rau... dar e bine ca-s dupa regulamente si ca au scule scumpe.

plm si ma mai miram ca e mort forumul asta...


1. Avand in vedere ca ai ridicat aceasta intrebare intr-un topic care se numeste REGULAMENTE, toate intrebarile de genul colt opus, colt protejat, colt neprotejat, prezervative etc etc nu-si mai au rostul. Din punctul meu de vedere nici nu ma intereseaza dupa ce reguli joci.

2. Cred ca n-ai vazut toate meciurile pe youtube. Zici doar asa ca sa te bagi in seama fara sa stii ca sunt meciuri foarte spectaculoase si cu jucatorii de top de la noi (spre exemplu, acu' 2 sapt la turneul open de la brasov de bila 8, meciul dintre Ciprian Gandac si Novo Sarafimoski s-a terminat cu 9-8 ptr ciprian, a fost cel mai frumos pe care l-am urmarit vreodata live, s-au facut 7 Break&Run-uri - Ciprian, 4 BR-uri Novo, si din cate am inteles este si filmat intregral).

3. Nu cred ca s-a laudat cineva pe forum ca e jucator profi, noi suntem pasionati de jocul cu bile si tratam ca atare (cu respect) atat adversarul cat si jocul de biliard. Evident il jucam dupa regulamente ca doar nu l-a inventat mamaia!!!

Numai bine!!!
Last edited by impdcl on Thu Mar 01, 2012 6:15 pm, edited 1 time in total.
impdcl
Jucator
 
Posts: 73
Joined: Sun Dec 20, 2009 11:30 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Thu Mar 01, 2012 8:25 am

Viking wrote:
dreqonline wrote:Cred ca se refera la varianta de bila 8 cu "colt protejat".


Da ala era cazul, n-am specificat. Se practica. Rezerv coltul si adversarul nu mai da acolo. Sunt sigur ca se practica in multe locuri, nu inteleg ce-i atat fun. Ca nu o fi profesionist sau exact dupa regulament... Imi cer scuze, n-am stiut ca ma aflu numai intre jucatori superprofi.
Io cand ma duc in fro crasma si ala zice "jucam asa" io ma adaptez, ca-i mai usor decat sa incerc sa-i explic (mai ales ca n-am regulamentul cu mine tot timpul). Am intalnit jucatori ca ma acuzau ca schimb regulamentul ca sa castig mai usor. :)



Atatea persoane, atatea pareri despre reguli din popor...De aceea s-a realizat un regulament general: pt ca toata lumea sa joace dupa aceleasi reguli (atat cei superprofi, cum spui tu cat si noi cei de rand)...Nu tine de profesionism sa joci dupa regulile scrise(nu auzite).

In alta ordine de idei, vii si scrii pe topicul unde se dezbate regulamentul oficial de bila 8 si intrebi daca poti anunta oriunde neagra...pai cum? jocul cu "colt protejat" sau cum ii zici tu se joaca pe ANUNTATE?

Nu stiu de ce ai sarit ca din ars...poti juca dupa ce reguli vrei: colt opus, neagra cu manta, fara a tine cont de ball in hand, neagra din spart, etc...sunt multe reguli NESCRISE. Tu ai intrebat o chestie si ai primit un raspuns bazat pe ceva scris in regulament.

Numai bine.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Mar 01, 2012 9:41 pm

Hai oameni buni ca nu este un capat de tara. Chiar daca cineva nu stie regulamnetul trebuie sa il luam mai cu binisorul.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby ak47rush » Sun Mar 04, 2012 3:53 pm

Salut, sa nu sariti pe mine si cum zice si maestru "marse" luati omu cu binisoru':) as vrea doar sa stiu daca jocul meu este corect si nu am ezitat ceva din ce am citit din regulamentul oficial de pe blogului lui, joc mult bila 8 si ocazional bila 9 (mai am mult de lucrat la regula dai dupa 1 ca sa lasi la 2 pentru 3 sa bagi 4 sau cum era acel citat citit pe acest forum :) ) si joc cam in felu urmator....neagra intra din spart am castigat frameul ( mi-a iesit de cateva ori :) ) , anunti buzunarul loviturii intra si o a doua bila neanuntata lovitura valabila, intra doar bila adversarului ( ball in hand si o aseaza oriunde pe masa de joc ), nici o bila nu loveste manta dupa contact din nou ball in hand, bila sarita de pe masa din nou ball in hand, bila mea si a adversarului in buzunar a mea anuntata imi continui jocul, atinsa neagra din nou ball in hand , sper ca e un joc corect si cred ca mai sunt si altii care ar dori sa afle cate ceva din ce am intrebat aici si sper sa nu sariti pe mine eventual sa fiu corectat daca gresesc pe undeva , va salut pe toti
ak47rush
Pionier
 
Posts: 8
Joined: Mon Jan 09, 2012 4:29 pm

Re: Bila 8

Postby arnydm » Sun Mar 04, 2012 4:21 pm

ak47rush wrote:neagra intra din spart am castigat frameul ( mi-a iesit de cateva ori :) ) ,intra doar bila adversarului ( ball in hand si o aseaza oriunde pe masa de joc )



Ambele nu fac parte din regulamentul de bila 8 de care discutăm aici... dacă la prima se poate invoca regulamentul IPT ( unul special, făcut de și pentru americani, adică pentru ceea ce ei numesc "show" ) la cea de-a doua este clar: nu este fault ci doar ratare a loviturii anunțate, ceea ce duce la rândul adversarului la masă dar nu cu free-ball. ( bineînțeles dacă te referi la o lovitură anunțată, cu un buzunar mascat de bila adversarului, tu anunți că intră bila ta, lovitura este legal executată, adică nu faci fault în timpul executării ei, numai că în loc să intre și bila ta intră numai a adversarului... eu cel puțin asta înțeleg din ceea ce spui tu și în cazul acesta nu este fault )
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Bila 8

Postby oancea.cristian » Sun Mar 04, 2012 6:06 pm

La bila 8, adversarul tau beneficiaza de ball in hand numai daca tu comiti urmatoarele (faulturi standard - capitolul 3, pct. 9 din regulament, iar decriserea pe larg a acestora le gasesti la Capitolul 6):
- Bila Alba Introdusa sau trimisa in afara mesei;
- Bila gresita intai Prima bila obiect contactata de bila alba la fiecare lovitura trebuie sa apartina grupului tragatorului, cu exceptia situatiei in care
masa este deschisa;
- Nici o manta dupa contact;
- Nici un picior pe podea;
- Bile sarite de pe masa. Daca sare bila 8 pierzi frame-ul, exclusiv la spargere;
- Bila atinsa;
- Lovitura dubla/bile inghetate;
- Lovitura condusa;
- Bile in miscare;
- Pozitionare gresita a bilei albe;
- Joc gresit din spatele liniei de cap;
- Tacul pe masa;
- Jocul in afara randului;
- Joc Incet.
Daca nu ai comis nicio "fapta" din cele enumerate mai sus, si ti-ai introdus corect bila (adica pe cea anuntata in buzunarul specificat de tine) ramai la masa continuandu-ti jocul, daca nu este randul adversarului tau, dar fara a beneficia de ball in hand.
Sper ca te-ai lamurit cat de cat si ca ti-am trezit interesul pentru a "rasfoi un pic regulamentul", care il gasesti pe http://bilebile.blogspot.com/ - “ Stii ce joci ? “
oancea.cristian
Pionier
 
Posts: 31
Joined: Fri Aug 26, 2011 5:10 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Cristi » Sun Mar 04, 2012 6:36 pm

ak47rush wrote:Salut, sa nu sariti pe mine si cum zice si maestru "marse" luati omu cu binisoru':) as vrea doar sa stiu daca jocul meu este corect si nu am ezitat ceva din ce am citit din regulamentul oficial de pe blogului lui, joc mult bila 8 si ocazional bila 9 (mai am mult de lucrat la regula dai dupa 1 ca sa lasi la 2 pentru 3 sa bagi 4 sau cum era acel citat citit pe acest forum :) ) si joc cam in felu urmator....neagra intra din spart am castigat frameul ( mi-a iesit de cateva ori :) ) , anunti buzunarul loviturii intra si o a doua bila neanuntata lovitura valabila, intra doar bila adversarului ( ball in hand si o aseaza oriunde pe masa de joc ), nici o bila nu loveste manta dupa contact din nou ball in hand, bila sarita de pe masa din nou ball in hand, bila mea si a adversarului in buzunar a mea anuntata imi continui jocul, atinsa neagra din nou ball in hand , sper ca e un joc corect si cred ca mai sunt si altii care ar dori sa afle cate ceva din ce am intrebat aici si sper sa nu sariti pe mine eventual sa fiu corectat daca gresesc pe undeva , va salut pe toti


Blogul este al lui Iulian(madfox) :)
Regulamentul WPA si implicit al federatiei de biliard este disponibil pe blog sau pe site-ul http://www.frbiliard.ro/
Ce nu e corect din ce ai spus tu:
1. neagra din spart nu este frame castigat (fie se repozitioneaza si se continua frame-ul fie se repeta spargerea).
2. intra doar bila adversarului - nu este fault. adversarul vine la masa si joaca din pozitia ramasa.

In afara de asta sunt sigur ca multi de pe aici nu sunt familiarizati cu faulturile gen: bila inghetata la manta, lovitura dubla, lov. condusa. Se gasesc pe net destul de multe tutoriale/filmulete referitoare la aceste cazuri.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby oancea.cristian » Sun Mar 04, 2012 6:47 pm

Asa este Cristi, sunt si unele faultuti mai putin familiare, dar daca omul citeste explicatiile si vizioneaza si cateva filmulete cum zici tu, totul va fi "regulamentar"
oancea.cristian
Pionier
 
Posts: 31
Joined: Fri Aug 26, 2011 5:10 pm
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest